Naukowcy i ich słabości. Kto kochał za mocno, kto palił za dużo?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 16:00
Wielki Arystoteles jąkał się, Albert Einstein podkradał tytoń do fajki, a współtwórca mechaniki kwantowej Erwin Schrödinger miał liczne kochanki. - Galileusz natomiast bardzo lubił wino i często go nadużywał - opowiada prof. Andrzej Kajetan Wróblewski. 
Audio
  • Sekrety życia naukowców w książce "300 uczonych prywatnie i na wesoło" (Stacja Nauka/Czwórka)
Graffiti z Albertem Einsteinem na murze jednego z budynków w Nowym Jorku
Graffiti z Albertem Einsteinem na murze jednego z budynków w Nowym Jorku Foto: Bokic Bojan / Shutterstock.com

Gość Czwórki jest autorem bardzo dobrze przyjętych książek o wielkich naukowcach i ich małych (albo większych) słabościach. Bo uczeni są przede wszystkim ludźmi, wybitnymi indywidualnościami, i mają - jak każdy - przywary, dziwactwa, upodobania, a niekiedy burzliwe życie prywatne. - Stawianie ich w takim świetle według mnie przybliża ludzką naturę tych wszystkich postaci świata nauki. Przestają być posągami, ale zyskują własny charakter - tłumaczy prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.   

Właśnie ukazał się drugi tom cyklu "300 uczonych prywatnie i na wesoło". W nim m.in. opowieść o Jakowie Zeldowiczu. - Rosyjski fizyk lubił zaglądać do kieliszka, a że był wybitny i bardzo doceniany, przed każdą imprezą obwieszał się swoimi medalami i dzięki temu nigdy nie miał problemów z milicją - opowiada autor książki.

Gość Czwórki opowiada też, dlaczego Edison "słuchał zębami", a Arystoteles byłby dziś stałym klientem stylisty fryzur.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Andrzej Kajetan Wróblewski (naukowiec, fizyk, autor książek m.in. z cyklu "300 uczonych prywatnie i na wesoło")

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 12.15

kul/kd

Czytaj także

ILBAK. Gabinet odnowy dla dzieł wielkich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 15:30
Muzeum Narodowe w Warszawie nawiązało ścisłą współpracę z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tak powstało Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich, w którym nauka będzie służyć sztukom pięknym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stajnia pod tęczą. Książka, która uczy jak jeździć konno

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 13:50
- W "Stajni pod tęczą" mieszkańcy raczej się nie nudzą. Mieszkają tam oczywiście konie, ale też psy, koty, myszy, jeże i żabki. Przeżywają różne przygody i uczą się radzić sobie z emocjami - opowiada Marcin Kozioł, współautor książki.
rozwiń zwiń