Autonomiczne auta - przyszedł czas testów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 14:51
W lutym 2018 roku do naszego kodeksu drogowego dołączono przepisy o testowaniu samochodów autonomicznych. 
Audio
  • Prawniczka Martyna Czapska opowiada o przepisach dotyczących samochodów autonomicznych (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: VanderWolf Images/Shutterstock

- W kodeksie pojawiła się definicja pojazdu autonomicznego, przepisy, które mówią, jak i w jakich warunkach można takie auta testować - mówi Martyna Czapska, prawniczka, założycielka bloga Lex Robotica. - W Polsce, jak i w pozostałych krajach świata, samochody te nie zostały jeszcze dopuszczone do ruchu drogowego. Mówimy tylko o testach - dodaje. 

Przepisy o samochodach autonomicznych mówią, że konieczne jest zapewnienie w nich miejsca dla kierowcy i możliwości, by ten przejął w każdej chwili panowanie nad pojazdem, w razie zagrożenia. Niestety nie każdy może przetestować takie auto, niezbędne jest spełnienie szeregu warunków, wytyczenie konkretnej drogi. Dodatkowo wiele osób może też wyrazić sprzeciw wobec naszych testów na proponowanej trasie? Jak ma to działać? Co w przypadku wypadków drogowych - to będzie za nie odpowiedzialny? O tym w materiale, który przygotowała Oliwia Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 12.34

pj/ac

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Systemy telematyczne. Kierowcy pod stałą kontrolą?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 14:46
- Systemy telematyczne portafią analizować styl jazdy kierowcy i oceniać, czy jeździ on dobrze czy źle. Wskazują rzeczy, które można wyeliminować - mówił  Michał Kręglewski, ekspert w dziedzinie telematyki.
rozwiń zwiń