X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nanorurki, łaziki, polimery i drony - trwa IWIS

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:49
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. To szansa na rozpropagowanie i wdrozenie wynalazku, a przede wszystkim na współpracę. 
Audio
  • Czwórka na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków (Stacja Nauka/Czwórka)
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS, dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz w gmachu Politechniki Warszawskiej
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS, dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz w gmachu Politechniki WarszawskiejFoto: selfie ;)

Co roku na wystawie można spotkać wynalazców z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu i oczywiście z Polski.

- Tu są naukowcy z przeszło 100 jednostek badawczych w Polsce. Prezentują swoje najnowsze osiągnięcia - mówi profesor Michał Szota, organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. - To, co tu prezentujemy może zainteresować wszystkich, bez względu na wiek - dodaje.

Na wystawie nie brakuje przedstawicieli wielu uczelni, które od lat współpracują ze sobą. - Politechnika Częstochowska bardzo mocno wspiera innowacje - opowiada profesor Tomasz Popławski, prorektor tej placówki. - To nasi studenci zdobyli pierwsze miejsce na świecie w konkursie łazików marsjańskich, w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych - dodaje. 

Patryk Kuniszewicz spotkał się z najmłodszymi innowatorami - nastolatkami. Wiktor Albinowski i Kamil Olczak, pod opieką Ewy Błędowskiej-Kępińskiej, wzięli udział w konkursie "Młody innowator". Na IWIS prezentują automatyczną blokadę auta i mobilny pomocnik osób niewidomych. 

Podczas 3 dni trwania ekspozycji można zapoznać się z wynalazkami różnych dziedzin, być może niektóre z nich za chwilę trafią do naszego codziennego życia. A o produkcji chłodu z ciepła i nowych bateriach do telefonu w rozmowie z Czwórką opowiadała Karolina Grabowska, broker innowacji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie; Zbigniew Szczepański z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Maciej Gniadek z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zdradzali szczegóły współpracy ich jednostek naukowych. Na czym to wszystko polega? Jakie znaczenie dla wynalazców ma Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków? O tym w nagraniu audycji. 

Wystawa odbywa się pod patronatem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: profesor Michał Szota (organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów), profesor Tomasz Popławski (prorektor Politechniki Częstochowskiej),  Wiktor Albinowski i Kamil Olczak (uczniowie z Tarczyna), Ewa Błędowska-Kępińska (nauczycielka z Tarczyna), Karolina Grabowska (broker innowacji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie), Zbigniew Szczepański (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Maciej Gniadek (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 12.08

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skrzydła "delta". Prędkości ponaddźwiękowe rodem z XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:06
- Delta to określony kształt skrzydła samolotów myśliwskich, zbliżony do trójkąta - mówi Tomasz Białoszewski publicysta lotniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń