Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Audio
  • W poszukiwaniu życia w kosmosie (Stacja Nauka/Czwórka)
Kiedy uda nam się wylądować na drugiej Ziemi? (zdjęcie ilustracyjne)
Kiedy uda nam się wylądować na drugiej Ziemi? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Vadim Sadovski/Shutterstock.com

Jedna z planet podobnych do naszej Ziemi może znajdować się w układzie planetarnym Trappist-1. - On znany jest już od dawna i jest tam siedem planet. Kilka z nich krąży całkiem blisko tamtejszego słońca, co oznacza, że mogą one mieć wodę w stanie płynnym - tłumaczy zaproszony ekspert.

Sprawdź też:
Kosmos 1200.jpg
"Astrofaza". Czy istnieje życie w kosmosie?

W Czwórce rozmawiamy też o o podobieństwach do Ziemi planety Wolf1061, a także o tym, jak moglibyśmy się na nią i do innych miejsc w kosmosie dostać. - Od czasów misji Apollo latamy jedynie na orbitę Ziemi. Żeby udać się dalej, potrzebujemy funduszy, bo technologii raczej nam nie brakuje - wyjaśnia astronom.

A jak przeliczać kosmiczne lata świetlne na nasze ziemskie i dlaczego w układzie Trappist-1 obecnie panowałaby jeszcze moda na Elvisa Presleya - tego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Gość: Mateusz Borkowicz (Centrum Nauki Kopernik w Warszawie)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 12.30

jsz/kul


 

Czytaj także

Jowisz. "Pięknie tańczy i bije blaskiem po oczach"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 16:00
Połowa marca to doskonały czas, żeby oglądać Jowisza. - W tych dniach planeta przebywa bardzo blisko Księżyca i bije niesamowitym blaskiem - opowiada astronom Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
rozwiń zwiń