Światowy Dzień Radia. Obchodzimy go ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 17:02
Światowy Dzień Radia obchodzimy z inicjatywy Hiszpanii. Z pomysłem wyszła Academia Espanola de la Radio 20 września 2010 roku. Ten dzień upamietnia inaugrurację działalności rozgłośni Organizacji Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. 
Audio
  • Światowy Dzień Radia - fakty i ciekawostki (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

UNESCO, przez to wyjątkowe święto, chce zwrócić uwagę na znaczenie radia, jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa. 

Mateusz Kulik przypomina, że cała radiowa przygoda rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku. W 1887 roku udowodnione zostało, że fale elektromagnetyczne istnieją. Kolejne odkrycia i badania przybliżały nas do wynalezienia radia, a 1901 rok uznaje się za datę jego powstania. Za pioniera radiofonii uznawany jest Guglielmo Marconi. Czemu nie Nikola Tesla? Na czym polegał patentowy wyścig obu panów? O tym w materiale Mateusza Kulika. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.02.2018

Godzina emisji: 12.08

pj

Czytaj także

Rekord Guinnessa - najdłuższa podwodna audycja radiowa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 15:36
W Dubaju dziennikarz Stu Tolan nadawał audycję radiową na żywo z największego aquaparku w tej części świata. Audycja trwała 5 godzin, 25 minut, 25 sekund, w wszystko działo się na głębokości 3 metrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostań naukowcem, nie ma co marnować czasu!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:52
- Zależy nam na tym, żeby badania i wszystko, co robią studenci miało użytek, nie tylko dla świata naukowego, ale również dla zwykłego człowieka - mówi Magda Kowalczyk, współorganizatorka IV Ogólnopolskiej Konferencji "I’m gonna be a scientist" - którą odwiedzamy z Czwórkowym mikrofonem. 
rozwiń zwiń