X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Za 40 lat zabraknie ryb w morzach i oceanach?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:59
Naukowcy alarmują, że liczba ginących organizmów morskich stale rośnie. U wybrzeży Chin i Japonii liczba ryb zmiejszyła się nawet o 1/3. 
Audio
  • Ocieplenie klimatu zagrożeniem dla ryb (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (domena publiczna)

Eksperci podkreślają, że głównym winowajcą jest zmiana klimatu, która powoduje ocieplanie wód. Jednak ona nie dokonuje się sama, a odpowiedzialni za ten stan rzeczy jesteśmy my, ludzie. - Emitujemy zbyt dużo gazów cieplarnianych - mówi Justyna Zajchowska z WWF. - Jedną z konsekwencji tego jest fakt, że pewne gatunki będą zmieniać swój zasięg. Będą wybierać wody, które bardziej preferują np. poszukiwać tych chłodniejszych. W konsekwencji będzie to wpływało m.in. na rybołówstwo. 

Justyna Zajchowska podkreśla, że zmiana klimatu wpływa też na układ prądów morskich, a one wpływają na zasolenie. - Pewne gatunki preferują wody słone, inne mniej. Dlatego to też przyczyni się do przemieszczania ryb - wyjaśnia ekspertka. 

Innymi problemami zagrażającymi rybom są: nadmierna eksploatacja, czyli przełowienie, co zagraża stabilności populacji, nielegalne połowy czy liczne zanieczyszczenia. Jakie są warunki etycznych połowów? Gdzie szukać wskazówek, jakie ryby wybierać? O tym w załączonym materiale. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 12.49

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żyrafy na liście zagrożonych gatunków. "Wymierają po cichu"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:38
Od 2016 roku żyrafy znajdują się na liście gatunków zagrożonych. W ich przypadku naukowcy mówią o "cichym wymieraniu", ponieważ dramatycznej sytuacji nie towarzyszą właściwie żadne akcje społeczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak jest badane mięso, które jemy?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:30
W ostatnim czasie w Polsce mięso z chorych krów trafiło do kilkudziesięciu miejsc. Pojawiły się więc pytania: czy przez to możemy się czymś zarazić? Jaka jest badane mieso, które trafia na nasze stoły?
rozwiń zwiń