Polskie Radio
Section05
ekosystem

Dzień bez Samochodu 2022

Wielu z nas twierdzi, że z chęcią przesiadłoby się na komunikację publiczną, gdyby ta była darmowa. Nie jest to jeszcze powszechne, jednak w co najmniej kilku polskich miastach możesz podróżować tramwajami i autobusami bez konieczności kasowania biletu. Z okazji dzisiejszego Dnia bez Samochodu odwiedzamy miejsca, które zachęcają do przesiadki z auta do autobusu. 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochód samochody komunikacja miejska komunikacja publiczna miasto społeczeństwo ekologia korki smog czystość środowisko środowisko miejskie ekosystem

Sytuacja na Odrze. Minister Moskwa: w najbliższych dniach spotkania polskich i niemieckich ekspertów

W najbliższych dniach odbędą się robocze spotkania pomiędzy polskimi i niemieckimi ekspertami w sprawie sytuacji, jaka miała miejsce na Odrze - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Odra ekologia rzeka zanieczyszczenie ryby ekosystem ministerstwo klimatu POLSKA Anna Moskwa Niemcy

"Kto zatruwa, ten płaci". Prof. Bogusław Liberadzki o unijnym systemie ETS

- Jeżeli chodzi o sposób funkcjonowania handlu emisjami, założenie było następujące: skoro mamy ograniczać emisję, to trzeba wprowadzić dodatkowe opłaty za to, że się zatruwa środowisko. Kto zatruwa, ten płaci - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Nowej Lewicy Prof. Bogusław Liberadzki. Zaznaczył jednak, że "to, co się stało, jeśli chodzi o koszty emisji, okazuje się być trudnym do wytrzymania".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emisja co2 Europa Unia Europejska Rada Europejska Bogusław Liberadzki Nowa Lewica polityka klimat ekosystem

Zniszczona bioróżnorodność, wybuchy metanu. Eksperci alarmują o katastrofie ekologicznej w Donbasie

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Eksperci alarmują, że region musi stawić czoła takim problemom jak zanieczyszczenie gruntu i wód czy wybuchy metanu. Działania zbrojne doprowadziły też do zniszczenia bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas wojna na Ukrainie ekologia klimat ekosystem las

Toyota stworzy system ogniw paliwowych do montażu w ciężarówkach

Toyota ogłosiła, że zamierza uruchomić specjalną linię produkcyjną, z której będą zjeżdżać moduły ogniw paliwowych dedykowane ciężkim samochodom ciężarowym. Technologia ma umożliwiać dostosowanie aktualnie jeżdżących po drodze pojazdów do technologii wodorowej.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców kierowca kierowcy motoryzacja samochody fabryka Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód społeczeństwo toyota ekologia ekosystem wodór nowe technologie

"Każdy motyl był kiedyś gąsienicą", więc je chrońmy

W internecie pojawia się wiele postów, w których internauci pytają i przekazują sobie rady, jak walczyć z gąsienicami, które pojawiają się w ich ogrodach. - Chcemy wszystkich uspokoić, to nie są żadne szkodniki - mówi w Czwórce Magdalena Stępińska z Lasów Państwowych. - Wręcz przeciwnie, dla przyrody gąsienice są absolutnie niezbędne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia Kamil Jasieński Martyna Ogonek ekosystem ptaki

Wybory do odstrzelenia bizonów w Wielkim Kanionie. Dziesiątki tysięcy chętnych

Jak podał w piątek "The New York Times" 45 tys. osób zgłosiło się do odstrzelenia 12 bizonów w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu. Urzędnicy Służby Parków Narodowych (National Park Service) chcą zmniejszyć liczebność stada, które według nich uszkodziło roślinność, stanowiska archeologiczne i wodopoje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna ekosystem parki narodowe zwierzęta stadne strzelectwo zwierzęta

Henryk Kowalczyk: nigdy nie było nakazu strzelania do ciężarnych loch

- Locha to jest samica dzika, a nie, jak niektórzy myślą, samica dzika w stanie ciężarnym. Nigdy nie było nakazu strzelania do loch ciężarnych lub prowadzących warchlaki. Dziś ministerstwo wyda dodatkowe pismo w tej sprawie, żeby uspokajało w sposób absolutny - powiedział na antenie radiowej Jedynki minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  dzik Henryk Kowalczyk afrykański pomór świń ekosystem POLSKA zwierzęta zwierzęta leśne Katarzyna Gójska