Saola wietnamska. Czy uda się uratować te zwierzęta przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:49
Saola wietnamska to ssak kopytny, który żyje w południowo-wschodniej Azji. Na terenie Wietnamu jednak ten gatunek niemal całkowicie już wyginął. - Ostatnie autentycznie zdjęcie saoli pochodzi z 2015 roku - tłumaczył prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.
Audio
  • Jak uratować życie ostatnich saoli żyjących w Laosie i Wietnamie? (Dajesz radę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Perfect Lazybones

Udało się zgromadzić ludzi, którzy chcą ratować saole. Mamy ok. tysiąca fototrapów w kluczowych miejscach, gdzie saole mogą występować. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy te zwierzęta jeszcze żyją. Zdjęliśmy także ok. tysiąca wnyków, które mogły im zagrażać. Radosław Ratajszczak

- Saole osiągają wagę do 60 kg i żyją wciąż głównie w Laosie, choć przedstawiciele obecni byli także w zachowanych fragmentach lasów w tzw. Górach Anamickich - mówił Radosław Ratajszczak. Jak tłumaczył, w naturze pozostało tylko kilkadziesiąt żyjących osobników, dlatego najbliższy czas to ostatnia szansa na uratowanie saoli przed całkowitą zagładą. - Nieliczne osobniki, które pozostały przy życiu obawiają się głównie psów, bo w środowisku naturalnym cyjon, czyli dziki pies indyjski, jest jedynym drapieżnikiem, który im zagraża. Saole nie boją się ludzi i to jest jedna z przyczyn ich śmierci - mówił gość Czwórki. W program ochrony zwierzęcia obok wielu międzynarodowych organizacji są zaangażowani także Polacy.

ZOBACZ TAKŻE Szklane pułapki - jak ptaki giną w miastach? >>>

Saole to zwierzęta prastare, a ich ewolucja trwała wiele lat. To, że przetrwały do dziś - o ile przetrwały- jest cudem. Przeżyły wojnę w Wietnamie, a teraz zabijają je zwykli kłusownicy Radosław Ratajszczak

W jaki sposób jeszcze Polacy, wraz z rządami Wietnamu i Laosu, a także ekologami m.in. z Australii i USA, angażują się w ratowanie tych zwierząt i co każdy z nas może zrobić, by im pomóc? Co będzie działo się na terenie wietnamskiego Parku Narodowego Bach Ma, w którym powstaje specjalnie dla saoli stacja hodowlana? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

ZOBACZ TAKŻE Które zwierzęta w Polsce są nielegalne >>> 

W programie podsumowaliśmy także efekty sprzątania polskiego wybrzeża m.in. przez ekologów z WWF. W ramach projektu tylko na polskim wybrzeżu wyłowiono ponad 7 ton tzw. sieci widmo, czyli takich, które po połowach ryb. W Radiowej Poradni dla Zwierząt mówiliśmy zaś o fretkach i ich charakterystycznym zapachu - czy można go wyeliminować? Wraz z Moniką Klimowicz z Towarzystwa Ochrony Ptaków podsumowaliśmy też tegoroczne zimowe ptakoliczenie. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaś Zuzanna Ligocka opowiadała o psach rasy basenji. Posłuchaj nagrania całej audycji"Dajesz radę" 28.01.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Radosław Ratajszczak (szef wrocławskiego ogrodu zoologicznego, zaangażowany w ochronę ginących gatunków, m.in. saoli)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomagać rannym zwierzętom? Te ośrodki działają bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:50
Każdego roku ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt mają mnóstwo pracy. Niosą pomoc osobnikom chorym, rannym m.in. w wypadkach komunikacyjnych, czy osieroconym. W całej Polsce funkcjonuje tylko 88 takich placówek i wymagają one potężnych nakładów finansowych. 
rozwiń zwiń