X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Saola wietnamska. Czy uda się uratować te zwierzęta przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:49
Saola wietnamska to ssak kopytny, który żyje w południowo-wschodniej Azji. Na terenie Wietnamu jednak ten gatunek niemal całkowicie już wyginął. - Ostatnie autentycznie zdjęcie saoli pochodzi z 2015 roku - tłumaczył prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.
Audio
  • Jak uratować życie ostatnich saoli żyjących w Laosie i Wietnamie? (Dajesz radę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Perfect Lazybones

Udało się zgromadzić ludzi, którzy chcą ratować saole. Mamy ok. tysiąca fototrapów w kluczowych miejscach, gdzie saole mogą występować. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy te zwierzęta jeszcze żyją. Zdjęliśmy także ok. tysiąca wnyków, które mogły im zagrażać. Radosław Ratajszczak

- Saole osiągają wagę do 60 kg i żyją wciąż głównie w Laosie, choć przedstawiciele obecni byli także w zachowanych fragmentach lasów w tzw. Górach Anamickich - mówił Radosław Ratajszczak. Jak tłumaczył, w naturze pozostało tylko kilkadziesiąt żyjących osobników, dlatego najbliższy czas to ostatnia szansa na uratowanie saoli przed całkowitą zagładą. - Nieliczne osobniki, które pozostały przy życiu obawiają się głównie psów, bo w środowisku naturalnym cyjon, czyli dziki pies indyjski, jest jedynym drapieżnikiem, który im zagraża. Saole nie boją się ludzi i to jest jedna z przyczyn ich śmierci - mówił gość Czwórki. W program ochrony zwierzęcia obok wielu międzynarodowych organizacji są zaangażowani także Polacy.

ZOBACZ TAKŻE Szklane pułapki - jak ptaki giną w miastach? >>>

Saole to zwierzęta prastare, a ich ewolucja trwała wiele lat. To, że przetrwały do dziś - o ile przetrwały- jest cudem. Przeżyły wojnę w Wietnamie, a teraz zabijają je zwykli kłusownicy Radosław Ratajszczak

W jaki sposób jeszcze Polacy, wraz z rządami Wietnamu i Laosu, a także ekologami m.in. z Australii i USA, angażują się w ratowanie tych zwierząt i co każdy z nas może zrobić, by im pomóc? Co będzie działo się na terenie wietnamskiego Parku Narodowego Bach Ma, w którym powstaje specjalnie dla saoli stacja hodowlana? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

ZOBACZ TAKŻE Które zwierzęta w Polsce są nielegalne >>> 

W programie podsumowaliśmy także efekty sprzątania polskiego wybrzeża m.in. przez ekologów z WWF. W ramach projektu tylko na polskim wybrzeżu wyłowiono ponad 7 ton tzw. sieci widmo, czyli takich, które po połowach ryb. W Radiowej Poradni dla Zwierząt mówiliśmy zaś o fretkach i ich charakterystycznym zapachu - czy można go wyeliminować? Wraz z Moniką Klimowicz z Towarzystwa Ochrony Ptaków podsumowaliśmy też tegoroczne zimowe ptakoliczenie. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaś Zuzanna Ligocka opowiadała o psach rasy basenji. Posłuchaj nagrania całej audycji"Dajesz radę" 28.01.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Radosław Ratajszczak (szef wrocławskiego ogrodu zoologicznego, zaangażowany w ochronę ginących gatunków, m.in. saoli)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomagać rannym zwierzętom? Te ośrodki działają bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:50
Każdego roku ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt mają mnóstwo pracy. Niosą pomoc osobnikom chorym, rannym m.in. w wypadkach komunikacyjnych, czy osieroconym. W całej Polsce funkcjonuje tylko 88 takich placówek i wymagają one potężnych nakładów finansowych. 
rozwiń zwiń