Bezpieczne samoloty w rękach polskiego licealisty

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 15:20
Samoloty mogą być wydajniejsze i bezpieczniejsze, dzięki pomysłowi licealisty z Poznania. - Mój pomysł polepsza charakterystyki aerodynamiczne i efektywność skrzydła, co może być wykorzystywane do redukcji kosztów i do zwiększenia bezpieczeństwa - opowiada Bartek Piechocki. 
Audio
  • Bartek Piechocki o swoim pomyśle na tańsze i bardziej bezpieczne latanie samolotami (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Patty Chan/Shutterstock

Czytaj także
mózg sztuczna inteligencja nauka 1200.jpg
E(x)plory – program dla młodych naukowych talentów

Młody pilot wymyślił modyfikację skrzydła samolotu elastycznym materiałem. - Modyfikacja polegałaby na płynnym przejściu pomiędzy skrzydłem, a sterem, czyli klapą albo lotką - wyjaśnia Bartek Piechocki i tłumaczy, czym to rozwiązanie różni się od tego, które obecnie stosuje się w lotnictwie.   

Naukowiec jak dotąd przeprowadził dwa eksperymenty i oba zakończyły się sukcesem. Co stanie się dalej z jego wynalazkiem? O tym m.in. w materiale Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 12.30

kul/ac

Czytaj także

Cyberprzestępcy nie mają wakacji. Jak chronić swój smartfon?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 14:30
Zaczęły się wakacje, a my wyruszamy w podróże, zabierając ze sobą nasze smartfony. - Jedziemy w nieznane, więc prawdopodobnie będziemy korzystać z nieznanych sieci wifi. Są pewne zasady, których powinniśmy się trzymać, by nasz telefon był bezpieczny - mówiła Joanna Wziątek. 
rozwiń zwiń