X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. "Każdy może się przełamać"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:49
22 października to Światowy Dzień Świadomości Jąkania, dawniej Światowy Dzień Osób Jąkających się. - Do tej pory podchodzono do jąkania jako problemu logopedycznego i psychologicznego. Cierpiącym robiło się "terapie". Tymczasem ważne jest podejście uniwersalne. Nie da się wyleczyć naszej przeszłości, ale można powoli nauczyć się mówić jeszcze raz - mówił Dawid Tomaszewski. 
Audio
  • Czy każdy może przestać się jąkać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Wychodzenie z jąkania wymaga samodyscypliny i systematyczności. To nie jest łatwa droga, w której niesamowicie przydaje się pomoc i wsparcie najbliższych Dawid Tomaszewski

Jak przekonuje Dawid Tomaszewski, można i warto dać nadzieję ludziom z tym problemem. - Ludzie z problemem jąkania wycofują się z rozmowy, unikają ludzi, czyli w ich przekonaniu „świadków ich porażki".  To cierpienie może się skończyć. Piękna i spokojna mowa może działać wszędzie, nawet dziś w radiu - mówił rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Ci ludzie uczą się mówić od początku. To działa tak, jak podczas nauki języków obcych, ale mowa kojarzy się ze spokojem.

Jak przekonywali podopieczni Centrum Jąkania w Mikołowie, nauka zaczyna się od "krótkich zlepków" słów. - Potem stopniowo upłynniamy swoją mowę. Nie trenujemy wyłącznie w jednym pomieszczeniu, a wychodzimy z naszą mową "w miasto" i ćwiczymy w realnych sytuacjach, np. pytając przechodniów o drogę. Tu nie ma określonego czasu, kiedy trening się zaczyna, a kiedy się kończy. Właściwie zaczyna się wtedy, kiedy jesteśmy na to gotowi, a nie kończy się nigdy. Trwa całe życie.

W jaki sposób zaczęły się problemy z jąkaniem gości Czwórki, podopiecznych Centrum Jąkania w Mikołowie? Jak walczyli ze sobą w prostych życiowych sytuacjach, np. robiąc zakupy w klepie? I w jaki sposób udało im się "przełamać"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Dawid Tomaszewski i podopieczni Centrum Jąkania w Mikołowie

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 12.10

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Efekt kameleona, czyli dlaczego warto papugować innych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 15:00
- To jedna z niewielu technik wpływu w psychologii społecznej, która mimo wiedzy, że jest używana, i tak działa - wyjaśnia Małgorzata Bulaszewska z Wydziału nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myślisz, że to miłość? Tak działa chemia w twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 16:15
- Motyle w brzuchu, szczęście i świat widziany przez różowe okulary, czyli popularna "miłość" - to tylko efekty "wybuchowej mieszanki hormonów" w naszym organizmie - przekonuje neurobiolog Adam Pabiś.  
rozwiń zwiń