X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Efekt kameleona, czyli dlaczego warto papugować innych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 15:00
- To jedna z niewielu technik wpływu w psychologii społecznej, która mimo wiedzy, że jest używana, i tak działa - wyjaśnia Małgorzata Bulaszewska z Wydziału nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Na czym polega efekt kameleona i jakie są jego skutki? (Stacja Nauka/Czwórka)
Kameleony - rodzina gadów z grupy jaszczurek, słynąca ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała
Kameleony - rodzina gadów z grupy jaszczurek, słynąca ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała Foto: Shutterstock.com/Arif Supriyadi
Czytaj także
mapa turystka 1200.jpg
Zmysł orientacji. Jak działa wewnętrzny GPS człowieka?

Osoba, która stosuje efekt kameleona, naśladuje gesty, ruchy, mimikę twarzy, postawę osoby, z którą rozmawia. - Osoba naśladowana uważa naśladującego za kogoś bardziej sympatycznego, miłego, bardziej profesjonalnego. Takiego, który wzbudza zaufanie - dodaje ekspertka.

Dlatego "kameleony" są na wygranej pozycji w rozmowach, podczas których próbują coś załatwić dla siebie. Czy zatem naśladowanie opłaca się? Do jakiego stopnia? I na czym polega efekt uboczny w postaci "poczucia zakochania"? O tym więcej w materiale Michała Juchniewicza.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.08.2017

Godzina emisji: 12.30

kul/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń