Błędy poznawcze - jak mózg płata nam figle?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 13:50
Nasze postrzeganie rzeczywistości i pamięć nie są fotograficzne - to oznacza, że w dużej mierze po prostu interpretujemy to, co widzimy - na podstawie m.in. dotychczasowych doświadczeń, zamiast patrzeć obiektywnie.
Audio
  • Jak działa ludzki mózg i czym są tzw. błędy poznawcze? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agsandrew/Shutterstock

wegetarianizm dieta warzywa 1200.jpg
Odporność - 800 proc. sukcesu jest w naszych jelitach >>>

Jak tłumaczy dr Dariusz Doliński, psycholog Uniwersytetu SWPS w Warszawie, w naszej pamięci zachowujemy wyłącznie pewne elementy rzeczywistości, a nie jej pełny obraz. - Ta cecha często pomaga nam w funkcjonowaniu, zamiast przeszkadzać - tłumaczył ekspert. Jak mówił, jednym z następstw takiego stanu rzeczy jest choćby nasz życiowy optymizm. - Optymista zawyża przecież szanse powodzenia swoich przedsięwzięć. Realista być może nie podjąłby w danej sytuacji żadnej aktywności.

ZOBACZ WIĘCEJ Informacje naukowe - audycja "Stacja Nauka" >>>

Błędy poznawcze nierzadko ułatwiają nam życie, bo dzięki nim często "chodzimy na skróty", choć oczywiście nie jest to normą. - Mamy tendencję, by zamiast weryfikować niektóre informacje samodzielnie, po prostu wierzyć autorytetom - mówił dr Dariusz Doliński. - Z jednej strony to dobrze, bo otrzymujemy rzetelne dane, z drugiej nie zawsze, bo autorytety bywają fałszywe.

Zdarza się, że wpadamy w pułapki błędów poznawczych. - Jedną z nich jest tzw. reguła powszechności, która ma zastosowanie, gdy po prostu ślepo wierzymy w to, co inni - mówił ekspert. Kolejnym przykładem błędów poznawczych, który pokazuje, jak przeszkadzają nam one w podejmowaniu racjonalne decyzje jest tzw. efekt skupienia. - Oceniając rzeczy subiektywne, np. urodę bądź inteligencję innych, wykorzystujemy nieświadomie tzw. kotwicę sądu, czyli tło, doświadczenia, a także własną opinię o samym sobie. Na przykład uważamy ludzi za mądrych, gdy wiedzą więcej od nas.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 12.15

kd/pj

Czytaj także

Twój mózg lubi tłuszcz. Jak podnieś swoje IQ w 15 minut?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:50
Ponad 40 lat temu naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między umijętnościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. Za to nasz mózg lubi tłuszcz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Small talk wzbogaca. Dlaczego warto zaczepiać nieznajomych?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 16:50
Niespodziewane rozmowy z nieznajomymi mogą w istotny sposób wpłynąć wpływa zarówno na poprawę naszego samopoczucia, jak i zwiększenie naszej produktywności.
rozwiń zwiń