Pierwszy siwy włos. Nie wyrywaj go!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 14:18
Przesądów dotyczących włosów jest wiele. Jeden z nich mówi, że gdy wyrwiemy jeden włos, to na jego miejscu wyrosną dwa. Tomasz Zajczyk, fryzjer, wyjaśnia czy to tak właśnie działa. 
Audio
  • Fryzjer Tomasz Zajczyk opowiada o cebulkach włosów i cyklu powstawania włosa (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/ Shutterstock

shutterstock różne oczy 1200.jpg
Miał ją David Bowie. Heterochromia - jak często się to zdarza?

To jak długo włos wytwarzany jest przez cebulkę włosową zależy od stanu naszej głowy. - To może być rok, ale nawet 3-4 lata - mówi ekspert. - Ma na to wpływ tlen i twardnienie kolagenów w skórze głowy, co przyspiesza wypadanie, bo wypycha cebulkę - dodaje. 

Przyjmuje się, że każdemu z nas wypada dziennie około 100 włosów. Często jest to proces niemal niezauważalny. - Zdarza się, że kobieta z cienkimi włosami może mieć dwukrotną liczbę włosów kobiety, która ma włosy normalnej grubości, a będą wyglądać tak samo - wyjaśnia Tomasz Zajczyk. 

Na naszym ciele są cebulki włosowe, które wytwarzają jeden włos, ale są i takie wytwarzające 2 i 3 włosy. - Nie ma takiej możliwości by z cebulki włosowej, która wytwarza jeden włos, po jego wyrwaniu wyrosły dwa - podkreśla fryzjer. - Podczas zabiegu przeszczepu włosów wyszczepia się cebulki z włosami, które wytwarzają 1, 2 bądź 3 włosy i wszczepia się je adekwatnie od potrzeby. 

Siwy zostanie siwy

Normalnym jest, że w jednym czasie na naszej głowie rosną i włosy siwe, i w naszym naturalnym kolorze. Nie ma jednak możliwości, że po wyrwaniu siwego włosa na jego miejscu wyrośnie włos w naturalnym kolorze. - Każde miejsc na głowie, każda cebulka, ma zakodowane konkretną ilość razy, po których ten włos samoistnie wypadnie. Nie polecam wyrywania włosów, bo po pewnym czasie z danej cebuli już żaden włos nie wyrośnie - przestrzega ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Tomasz Zajczyk(fryzjer)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 12.24

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strzyżenie w domu. Czy to na pewno dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 20:31
Od chwili zamknięcia zakładów fryzjerskich w całej Polsce, włosy przeciętnego Polaka urosły o ponad centymetr. I jeszcze podrosną.  Zwłaszcza, że nie mamy dostępu do fryzjera, musimy radzić sobie sami, tylko czy to aby na pewno dobry pomysł?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Które koty chodzą własnymi drogami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:57
Mówi się, że koty to samotnicy i indywidualiści. Czy każdy kot taki jest? Czy każdy wydeptuje własne ścieżki?
rozwiń zwiń