Las – nasze miejsce na Ziemi. "Warto spacerować nawet do 2 godzin dziennie"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 18:08
Gdy jest upał - chronimy się w nim przed słońcem. Gdy wieje - drzewa osłaniają nas przed chłodem. - Las to idealne miejsce, bo pełni także rolę terapeutyczną - podkreślała dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Audio
  • Dlaczego warto regularnie odwiedzać las? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ian Francis

rzeka Biebrza 1200.jpg
Suche rzeki - odczujemy to w naszych portfelach

Naukowcy badają wpływ spacerów po lesie na zdrowie ludzi. - Zaczęło się w Japonii i Korei, a teraz prowadzone są także w Polsce, m.in. w Poznaniu i Olsztynie. Okazuje się, że już piętnastominutowy spacer po lesie, w porównaniu ze spacerem po mieście, ma lepszy wpływ na zdrowie. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ilość hormonu stresu, ale za to zwiększa odporność. Obniża poziom cukru we krwi, wspomaga działanie leków przeciwdepresyjnych - tłumaczyła dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, rzecznik nauki.

ZOBACZ TAKŻE "Kocham Puszczę". Co możemy zrobić dla lasów? >>>

I tłumaczyła, dlaczego tak się dzieje. - Przebywamy wśród drzew, a to uspokaja - mówiła w Czwórce. - Wydzielają fitocydy i olejki aromatyczne - to głównie drzewa iglaste. Dzięki temu powietrze w lasach jest inne niż w mieście, inaczej pachnie. Po lesie inaczej chodzi się niż po miejskim asfalcie - to oddziaływanie na wszystkie nasze zmysły, możemy je nasycić dzięki różnorodnym bodźcom, dzięki czemu nasz układ nerwowy odpoczywa.

ZOBACZ TAKŻE Stres wywołany izolacją? Wypróbuj te ćwiczenia oddechowe >>>

W Japonii przebywanie w lesie nazywa się "kąpielą leśną". - Tam takie leśne spacery, nawet dwugodzinne, są zalecane - tłumaczyła Anna Drzewiecka. - Podczas spaceru wyłączamy telefon, odcinamy się od świata zewnętrznego. Zamykamy oczy i słuchamy śpiewu ptaków, możemy przytulać się do drzew. Na co dzień mamy mnóstwo bodźców, więc "zatrzymanie się" na chwilę jest dość trudne - tłumaczyła. - Ale warto to zrobić dla siebie i swojego zdrowia. ZOBACZ TAKŻE "Kąpiele leśne" w Japonii >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kd

Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomarańcze na polskich ulicach i pożegnanie z bananem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:39
Brak śniegu, wysoka temperatura - za kilkanaście lat, przez skutki ocieplenia klimatycznego, będzie można sadzić w ogrodach owoce egzotyczne. I to wcale nie musi być dobra wiadomość. 
rozwiń zwiń