Cukier w sporcie. Ile go jeść, by sobie nie zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 13:53
Ruch na świeżym powietrzu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, nowotworowym, schorzeniom układu ruchu oraz chorobom metabolicznym, zwłaszcza cukrzycy typu drugiego. Tymczasem dieta pełna cukrów prostych - wręcz przeciwnie, może im sprzyjać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

shutterstock dziecko f słodycze f 1200.jpg
Uzależnieni od cukru - choroba XXI wieku

Dlatego Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem podpowiadają, jak walczyć m.in. z nowotworami, a na ich liście znalazła się aktywność fizyczna. - Powinniśmy utrzymywać aktywność fizyczną w życiu codziennym i co najważniejsze - powinna ona być regularna. Chodzi o to, by każdego dnia wynosiła ona odpowiednio: pół godziny intensywnej aktywności, bądź godzinę umiarkowanej - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem z Centrum Onkologii. - Czas, w którym wykonujemy ćwiczenia, oczywiście sumuje nam się w ciągu dnia, czyli nie trzeba robić tego intencjonalnie przez pół godziny albo godzinę. Wystarczy pójść na spacer, wybrać zwykłe schody zamiast ruchomych, czy windy, odpocząć, potem powrócić do innych ćwiczeń.

Posłuchaj
05:32 2020_07_03-12-24-16_CZWÓRKA.mp3 Cukier w sporcie - ile powinniśmy go jeść, by sobie nie zaszkodzić? (Stacja Nauka/Czwórka) 

A jak tłumaczyła dietetyk Elwira Gliwska z Instytutu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie, ważne, by aktywność była dostosowana do naszych potrzeb i możliwości. I jak podkreślała, cukier przyjmowany w nadmiarze nie pomoże nam w tym. - To oczywiście pewnego rodzaju "paliwo" i cukier jest nam potrzebny, wobec czego powinien być dostarczany organizmowi - mówiła dietetyk. - Jednak wszystko zależy od rodzaju treningu i efektów, które chcemy osiągnąć. Chodzi o to, by przed treningiem nie jeść samych cukrów prostych, ale na przykład węglowodany, które zapewnią nam optymalną ilość energii. Czyli banan zamiast czekoladki - tłumaczyła. 

Czytaj także:

Jak podkreślała, spożywanie nadmiernej ilości cukru jest jak "samonapędzająca się spirala". - Dostajemy po nim szybki i potężny zastrzyk energii. W naszej krwi rośnie stężenie cukru, a w odpowiedzi na nie następuje wyrzut insuliny. To powoduje, że glukoza natychmiast jednak jest wchłaniana, a my znów tracimy energię, koncentrację. Sięgamy więc po kolejną dawkę cukru, a to nie jet zdrowe - tłumaczyła Elwira Gliwska. 

Audycja zrealizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 03.07.2020

Godzina emisji: 12.30

kd