Problemy z cerą po noszeniu maseczki. Jak sobie radzić?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 14:28
Maskne to nieprzyjemny efekt uboczny noszenia ochronnych maseczek. Coraz więcej osób skarży na problemy z cerą. Podpowiadamy, co robić, by ich uniknąć.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/eugenegurkov

kosmetyki sh f 1200.jpg
Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Określenie maskne to połączenie słów pochodzących z języka angielskiego: mask, czyli maseczka oraz acne, czyli trądzik. Problem ten pojawił się wraz z pandemią i oznacza problemy skórne na twarzy po długotrwałym noszeniu meseczek ochronnych. 

Posłuchaj
04:47 _PR4_AAC 2020_12_04-12-47-47.mp3 Maskne, czyli nowy trądzik. Jak z nim walczyć? (Stacja Nauka/Czwórka) 

- To po prostu nowy rodzaj trądziku. Na jego powstawanie wpływ ma wiele czynników, m.in. tarcie mechaniczne, czyli długotrwały kontakt skóry z maseczką, która ją podrażnia. Poza tym, jeśli nosimy przez dłuższy czas tą samą maseczkę to pod nią powstaje idealne siedlisko dla bakterii - wyliczała Marta Wardak, kosmetolog i główny szkoleniowiec marki PCA Skin. - Ciepło i wilgoć sprzyjają także powstawaniu zaskórników.

shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Które zioła stosować na problemy z cerą?

Czytaj także:

Jak wyliczała maseczki ochronne powinny znajdować się na naszej twarzy około 20 minut, potem należy je wymienić. Jeśli nosimy maseczki z nieodpowiednich, sztucznych materiałów, może to powodować reakcje alergiczne. - Maseczki wielokrotnego użytku warto czyścić przy użyciu delikatnych środków piorących - tłumaczyła. - Jeśli używamy maseczki jednorazowego użytku nie zakładajmy jej ponownie - tłumaczyła gość Czwórki. - Po powrocie do domu należy delikatnie, ale jednocześnie dokładnie oczyścić twarz. 

Czytaj także:

Jak tłumaczyła, jeśli problem już się pojawił, warto udać się do specjalisty, czyli kosmetologa, albo lekarza dermatologa. - Wskaże odpowiednie preparaty, które pomogą w walce z trądzikiem i zabezpieczą skórę - wyliczała Marta Wardak. - Doskonale sprawdzą się tu kosmetyki o właściwościach oczyszczających, na przykład węgiel aktywny, a także preparaty, które działają przeciwzapalnie. 

ZOBACZ TAKŻE Koronawirus - raport specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 04.12.2020

Godzina emisji: 12.40

kd