Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka? Profilaktyka i czujność onkologiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 18:50
Od 1985 roku październik to miesiąc świadomości raka piersi. W Polsce rokrocznie wykrywa się 18,5 tysięcy zachorowań. Chociaż najbardziej zagrożoną grupą są kobiety od 50 do 69 lat to wśród osób, u których wykryto nowotwór piersi, nie brakuje dwudziestokilkulatek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lopolo

 

lekarze smutek diagnoza 1200.jpg
Nowotwory. Kiedy usłyszysz diagnozę - co robić?

 - O tym, że mam raka dowiedziałam się przez przypadek jak większość kobiet nie wyczułam guza - mówi Sonia Ziemba, psycholog, dietetyk i amazonka. - W zabawie córka uderzyła mnie w pierś i wówczas guz wyskoczył - był dosyć duży i tak zaczęła się moja droga chodzenia od lekarza do lekarza, którzy mówili, że to nic złego ze względu na wiek. Badania niestety wykazały nowotwór piersi. Wcześniej badałam się raz do roku, sumiennie, jednak i tak zachorowałam.

Posłuchaj

38:27 _PR4_AAC_rak_all_ 2020_10_22.mp3 W audycji rozmawiamy o profilaktyce nowotworowej (Strefa Prywatna, Czwórka)

Podobnie zaczynają się tysiące przykładów zachorowań. Jak mówi gość audycji, początki po diagnozie były trudne. - Pierwszy etap to szok i niedowierzanie, i na pewno złość, potem miałam stany depresyjne, źle się czułam, ale trafiłam na świetnych lekarzy i na bardzo szybką ścieżkę onkologiczną. Poczułam, że jestem w dobrych rękach i to dało mi dużego kopa do tego, żeby uwierzyć, że mogę zwalczyć chorobę - opowiada.

Badania - ważna rzecz

W tym przypadku się udało. Sonia Ziemba wyzdrowiała i teraz sama wspiera kobiety z diagnozą raka piersi. Jednak wiele z nas unika badań i lekarzy ze strachu, co badanie może wykazać. - Nie idziemy na badania, żeby wykryć chorobę, tylko potwierdzić, że jesteśmy zdrowi - mówi psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz.

 Czytaj także:

Badania są również jednym z poziomów profilaktyki, a wykryty we wczesnym stadium guz jest uleczalny. - Czujność onkologiczna, wyłapanie nowotworu na wczesnym etapie, to nie jest wyrok, to jest wygranie życia, bo w tym momencie rak piersi jest w pełni wyleczalny – tłumaczy kolejny gość audycji, onkolog, dr Michał Kunkiel. - Czy zastosujemy chirurgię, czy zastosujemy leczenie systemowe, co jest uzależnione od typu raka, niemniej drogie panie wygrywacie wówczas życie. "Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka!" - dodaje.

 

jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?

Jak zgodnie twierdzą goście audycji, na właściwą profilaktykę składa się szereg czynników. Powinnyśmy samodzielne kontrolowanie piersi, wykonywać USG raz w roku, a w starszym wieku mammografię. Dodatkowo warto zadbać o zdrową dietę.

Zdrowy tryb życia

- Profilaktyka to zdrowe odżywianie, czyli popularna dieta śródziemnomorska, również szeroko rozumiany zdrowy styl i tryb życia - wylicza dr Kunkiel. - Aktywność fizyczna - i nie mówię o maratonie, ale szybki 30-minutowy marsz w ciągu dnia. Ważna jest właściwa masa ciała i kondycja. Ograniczamy używki, rzucamy palenie, ograniczamy alkohol - czyli mówimy o takim całym kształcie zachowań prozdrowotnych, które mają poprawić nasz dobrostan i fizyczny i psychofizyczny, a wszystko to ma wypracować u nas odpowiednie wzorce, czyli czujność onkologiczną - podkreśla.

Czytaj także:

Jak mówi psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz, w zapobieganiu rozwojowi nowotworów istotna jest nasza kondycja psychiczna. - Psychosomatyka. Niektóre nasze dolegliwości wynikają najpierw z naszej psychiki, więc jak zaczynamy się źle czuć, to mamy często objawy somatyczne, które mogą pójść później w chorobę. Więc dbanie o nasze zdrowie psychiczne i dobrostan psychiczny jest bardzo ważne w profilaktyce chorób - tłumaczy.

 ***

Audycja jest realizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" Narodowej Strategii Onkologicznej.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Goście: dr Michał Kunkiel (onkolog, Narodowy Instytut Onkologii), dr Mariola Kosowicz (psycholog kliniczny, psychoterapeuta, kieruje poradnią psychoonkologii w Warszawskim Centrum Onkologii),  Sonia Ziemba (psycholog, dietetyk amazonka)

Data emisji: 22.10.2020

Godzina emisji: 20.14

aw

Czytaj także

Jak uniknąć raka? "Unikaj dymu, alkoholu i... cukru w diecie"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:51
Nowotwór stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Niektórzy zwiększają ryzyko zapadnięcia na tę chorobę prowadząc niewłaściwy styl życia, m.in. stosując dietę opartą na cukrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerniak złośliwy. Czy można uniknąć tego raka skóry?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:12
Ten rodzaj nowotworu niestety w wielu przypadkach serwujemy sobie... sami. - Korzystanie z solariów czy brak zabezpieczeń przed słońcem w czasie letnich dni to główne przyczyny zachorowań - wymieniał prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie.  
rozwiń zwiń