Czy wody na Marsie wystarczy dla ludzi, którzy go zasiedlą?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:15
- Kiedyś wody na Marsie było dużo, dużo więcej niż jest teraz. Dziś mamy tam tzw. czapy lodowe o grubości nawet do 2 km - mówiła geolog Anna Łosiak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dotted Yeti

woda 1200.jpg
Od naturalnych gajzerów po węże strażackie - woda jest wszędzie

Naukowcy przypuszczają, że Mars był kiedyś pokryty oceanem, którego głębokość mogła sięgać nawet 1500 metrów. Objętość wody, która kiedyś się w nim znajdowała jest porównywana do Oceanu Atlantyckiego. Choć woda uciekła z Marsa w dużej ilości, to podobno na Czerwonej Planecie pozostało jej jeszcze bardzo dużo, jednak w innej formie niż to sobie wyobrażamy.

Posłuchaj
04:27 _PR4_AAC 2021_04_12-12-41-51.mp3 Czy na Marsie jest woda i czy wystarczy jej dla ludzi? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Na pierwszy rzut oka Mars przypomina dziś suchą pustynię i wody w stanie ciekłym raczej na nim nie znajdziemy. - Są tam jednak tzw. czapy lodowe, które występują zarówno na północnej jak i na południowej części planety. Mają nawet do 2 km grubości i przypominają trochę lód na ziemskich biegunach - tłumaczyła Anna Łosiak. - Bardzo dużo lodu znajduje się tam także pod powierzchnią gruntu. Podobnie jest na Ziemi, na Syberii, gdzie od wielu lat pod powierzchnią występuje tzw. wieczna zmarzlina - mówiła ekspert. 

rakieta shutter 1200.jpg
Polscy studenci podbijają kosmos. Tym razem rakietą hybrydową

Czytaj także:

Dlaczego więc dziś nie znajdziemy już wody na Marsie? - Uleciała ona wraz z atmosferą w przestrzeń kosmiczną. Mars jest dużo mniejszy niż Ziemia, więc ma mniej silną grawitację. Nie ma też pola magnetycznego, które chroniłoby go m.in. przed wpływem wiatru słonecznego - podkreślała Anna Łosiak. - O ile więc tlen może zostać przy powierzchni tej planety, o tyle wodór odlatuje z niej niemal natychmiast - tłumaczyła. Jak podkreślała ekspert, wody na Marsie wystarczyłoby dla ludzi, przynajmniej na kilkaset lat. - Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dużo zużylibyśmy jej do przeróżnych procesów technologicznych - tłumaczyła. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Taki domek na Księżycu. Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:32
Polski zespół zdobył 4. miejsce w światowym konkursie Moon Base Design Contest. Drużyny z całego świata projektowały habitat księżycowy. Ten polski, pełen jest ekologicznych rozwiązań.
rozwiń zwiń