Polscy studenci podbijają kosmos. Tym razem rakietą hybrydową

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 17:30
Polscy studenci są w światowej czołówce młodych konstruktorów. Zdobywają nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach i jak deklarują - są gotowi na podbój kosmosu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W sierpniu aż dwie architektoniczne koncepcje baz marsjańskich, stworzone przez uznaną wrocławską grupę Innspace, zostały wyróżnione w chińskim konkursie Future Mars Life. Teraz studenci Politechniki Poznańskiej mają szansę zaprezentować się na międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się w 2021 roku.

- Kończymy prace nad własną rakietą z napędem hybrydowym. Myślimy, że to kwestia kilkunastu dni i będzie ona gotowa - zapowiadają konstruktorzy.

Posłuchaj
04:19 [CZWORKA]Stacja Nauka 21 październik 2020 rakieta.mp3 Co skonstruowali młodzi naukowcy z Politechniki w Poznaniu? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Studenci odpowiadają m.in. za awionikę i systemy kontroli naziemnej. - To wszystko jest naszym dziełem - opowiada Paweł Janusiak, przewodniczący grupy badawczej PUT Rocketlab. - Dzięki temu mamy większą kontrolę nad tym, co robimy i jak to działa.

A czym jest i jak działa rakieta hybrydowa? - Zamiast powszechnie stosowanego silnika na paliwo ciekłe poznańscy studenci postawili na mieszankę paliwa ciekłego i stałego. Według wielu naukowców taka technologia pozwoli w przyszłości na bardziej ekologiczne i szybsze wynoszenie obiektów w kosmos. - Jest to nasza autorska mieszanka i autorski silnik. I największy studencki hybrydowy silnik rakietowy w Polsce - wyjaśniają rozmówcy Szymona Majchrzaka. 

Sprawdź także:

Spaceport America Cup to wspólna inicjatywa Experimental Sounding Rocket Association i Spaceport America, czyli pierwszego na świecie komercyjnego portu kosmicznego, który został wybudowany dziewięć lat temu w Nowym Meksyku przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Jego firma Virgin Galactic jest jednym ze sponsorów tego wydarzenia, podobnie jak inni giganci z branży kosmicznej - SpaceX Elona Muska czy Blue Origin Jeffa Bezosa.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 12.20

kul


Czytaj także

Teleskop Hubble'a powoli się psuje. Co dalej z fotografowaniem kosmosu?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:23
Teleskop Hubble'a jest wielkości autobusu i porusza się po orbicie ok. 550 km nad powierzchnią Ziemi. - Umieszczono w nim aż sześć żyroskopów, ale okazało się, że nie działa już czwarty z nich - mówił Mateusz Borkowicz, autor cyklu "Astrosapiens" w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteopatia. Nadwrażliwość czuła na drgnienia w prognozie pogody

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:50
Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, przy czym są tacy, którzy bardziej od innych odczuwają jej zmiany. Panujący w Polsce klimat sprzyja nasilaniu problemów meteopatycznych.
rozwiń zwiń