Co zostawiliśmy na Księżycu? Nowa baza danych o podboju Srebrnego Globu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:35
Minęło już ponad 50 lat, odkąd Neil Armstrong postawił stopę na powierzchni Księżyca. Nie był on jedynym człowiekiem, który tego doświadczył. Ile razy organizowano księżycowe misje, co pozostawiliśmy na Srebrnym Globie? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wszystkich załogowych lotów na jedynego naturalnego satelitę Ziemi znajdziemy w nowej bazie danych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Merlin74

mars kolonizacja astronauta Shutterstock 1200.jpg
Misja Mars - kandydaci potrzebni od zaraz

Neil Armstrong "mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" zrobił 21 lipca 1969 roku. Był pierwszym człowiekiem, który schodząc ze statku Apollo 11, stanął na Księżycu. Ostatnio powraca temat załogowych księżycowych misji, więc wiedza o poprzednich wyprawach może nam się przydać. Niedawno powstała internetowa baza informacji na temat podboju Srebrnego Globu przez ludzi: For all moonkind. 


Posłuchaj
04:04 czwórka pierwsze słyszę 22.03.2021 kosmos.mp3 O bazie "For all moonkind" opowiada Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Nowopowstała baza wypraw na Księżyc zbiera, wg. jej twórców, informacje z co najmniej kilkuset różnych stron internetowych dotyczących wypraw na Srebrny Glob. Celem autorów bazy jest skatalogowanie wszystkich śladów człowieka na Księżycu. 


shutterstock jedzenie haamburgey kosmos 1200.jpg
Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?- Pomysł, który zbiera w jedno miejsce wszystkie misje księżycowe jest z pewnością fajnym pomysłem - mówi popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy Karol Wójcicki. - Jesteśmy teraz w takim trochę przełomowym momencie: za nami już spory fragment, jeśli chodzi o erę eksploracji Księżyca, ale zwykle od tych ważniejszych wydarzeń dzieli nas już kilkadziesiąt lat, a przed nami nowe wyzwania. Dzisiaj dobrze jest odświeżyć wiedzę albo nauczyć się czegoś nowego o tych starszych misjach. Pozwoli nam to zrozumieć, co się będzie działo w niedalekiej przyszłości - dodaje. 

Dziś opisy misji księżycowych porozrzucane są po różnych miejscach w internecie. - Fajnie to zebrać do jednego miejsca, po to, aby móc poprzyglądać się temu, jak wyglądała nasza eksploracja Srebrnego Globu - nie tylko pod amerykańską, ale też pod kiedyś sowiecką, a dziś rosyjską flagą. Będziemy też mogli poczytać o misjach chińskich, które w ostatnich miesiącach zaczęły odgrywać dużą rolę - podkreśla rozmówca Martyny Ogonek. 

kosmos 1200
Polscy naukowcy podbijają kosmos?

Czytaj także:

W internetowym repozytorium "All for moonkind" znajdziemy m.in. informacje o przebiegu konkretnych misji, dane techniczne wykorzystywanych pojazdów, ale także informacje o samych astronautach. Nie zabraknie danych o wyposażeniu astronautów, danych o jedzeniu podczas poszczególnych misji, o rzeczach, które pozostawili na Księżycu. - To nie były tylko odciśnięte ślady buta, ale też rzeczy osobiste, zdjęcia rodzinne, kij golfowy, figurka - wymienia Karol Wójcicki. - Jakiś czas temu pojawił się pomysł zorganizowania rezerwatów na Księżycu. Im więcej będziemy tworzyli misji, tym częściej będziemy mierzyli się z niszczeniem tych historycznych miejsc, w których lądowali pierwsi astronauci w ramach misji Apollo 11. Pomysł rezerwatów pojawił się po to, by chronić te pierwsze ślady, by ich nie zatrzeć, bo stanowią istotne dziedzictwo podboju kosmosu - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Wrócił z kosmosu, radzi jak żyć w izolacji

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 10:00
Scott Kelly, który niemal rok spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi społecznej izolacji. Czy jego zdaniem harmonogram dnia i dziennik z czasów kwarantanny to dobre pomysły? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elon Musk buduje swoje "Gwiezdne miasto"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:30
Na mapach USA wkrótce może pojawić się zupełnie nowa nazwa miejscowości - Starbase. Właśnie tak chce przemianować miasto Boca Chica w Teksasie największy inwestor w okolicy miliarder Elon Musk. W Boca Chica produkowane są statki kosmiczne, które mają, wedle wizji twórcy sukcesów Tesli i SpaceX, odpowiadać z podbój Marsa, czy Księżyca.
rozwiń zwiń