Spieniona woda i białe głazy. Skąd się wzięła Białka Tatrzańska?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 16:00
Choć z samej nazwy wynika, że Białka może być idealnym miejscem dla fanów śnieżnego szaleństwa, to jej historia wiąże się z wodą, a nie z obfitymi opadami śniegu.
Ośrodek narciarski w Białce Tatrzańskiej
Ośrodek narciarski w Białce Tatrzańskiej Foto: Shutterstock

Źródłosłów w korycie rzeki

- Białka Tatrzańska pochodzi od nazwy rzeki, która przepływa przez tę miejscowość. Jej źródło znajduje się w Tatrach w Dolinie Białki - tłumaczy Marysia Skupień, przewodniczka tatrzańska. - Dolina Białki jest największą tatrzańską doliną. Ma ponad 65 km2, czyli tyle, co 1/3 powierzchni Tatr Polskich. Natomiast rzeka Białka, na jednym ze swoich odcinków, stanowi granicę państwową, ale też granicę między Podhalem i Spiszem.

Białka jest rzeką górską, prawdopodobnie jedną z najczystszych w Polsce. - Płynie bystro, pieni się i być może u genezy jej nazwy leży jej biały biały kolor, który bierze się od spienionej wody i od białych głazów, które przewalają się w jej korycie - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek.    

Kotelnica - od kotła czy od "kocenia się" owiec?

Białka Tatrzańska to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w polskich górach. Latem przyciąga wielbicieli górskich wędrówek, zimą jest rajem dla narciarzy. A największą atrakcją dla przyjezdnych jest Kotelnica - jeden z największych w kraju ośrodków narciarskich. - Kotelnica - w pierwotnym znaczeniu - może odnosić się do formy terenu. Taki szczyt znajduje się m.in. w Tatrach, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - opowiada przewodniczka. - Natomiast w ludowym przekazie nazwa "Kotelnica" pochodzi od miejsca w koszarze na polanie, gdzie prowizorycznie zagrodzone są owce, które mają się "kocić", czyli rodzić.  

Sezon 2021/2022 otwarty! / Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska

Posłuchaj
05:36 CZWORKA Stacja Nauka - bialka 03.02.2022.mp3 Białka Tatrzańska - skąd ta nazwa? (Stacja Nauka/Czwórka)

Kto był pierwszym mieszkańcem Białki?

Legenda mówi, że pierwszym mieszkańcem Białki Tatrzańskiej był Łętowski, który osiedlił się tam około 1616 roku. Natomiast pierwszym dokumentem potwierdzającym istnienie tej miejscowości był przywilej lokacyjny wydany 20 lat później przez króla Władysława IV. W latach 70. XX wieku Białka stała się popularnym letniskiem, pod koniec lat 90. miała już czternaście wyciągów narciarskich, w tym sześć ze sztucznie naśnieżanymi trasami. 8 grudnia 2001 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Ośrodka Narciarskiego "Kotelnica Białczańska", gdzie dziś odbywa się wiele imprez sportowych - na przykład Oscyp

Posłuchaj także:

Turyści, którzy przyjeżdżają do Białki, mogą też odwiedzić okoliczne miejscowości. W Bukowinie znajduje się jeden z największych drewnianych obiektów w Polsce, czyli Dom Ludowy, w którym w tym roku, już po raz 50., odbędzie się Góralski Karnawał. Zapraszamy od 9 do 13 lutego - dodaje Marysia Skupień.

50 lat Góralskiego Karnawału oczami wybitnych specjalistów / Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy"

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 03.02.2022

Godzina emisji: 12.47

kul