Polski Dzień Radia. Tego na pewno nie wiedziałeś o radiu!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 14:24
11 kwietnia świętujemy Polski Dzień Radia. Które radio wystartowało jako pierwsze i w jaki sposób eksperymentowano z hejnałem mariackim w Krakowie? Oto garść ciekawostek o radiofonii, o niektórych z nich prawdopodobnie nie mieliście pojęcia!
Radio vintagezdjęcie ilustracyjne
Radio vintage/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everett Collection

Polski Dzień Radia to święto ustanowione po to, by podkreślić rolę radia w codziennym życiu społeczeństwa. To właśnie 11 kwietnia 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument z opiniami o wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Wkrótce będziemy obchodzić 100. rocznicę tego ważnego kroku w rozwoju polskiej radiofonii.

Na pierwszą, próbną audycję trzeba było jednak poczekać aż dwa lata. Dopiero 1 lutego 1925 roku nadano ją z przedsiębiorstwa Polskie Towarzystwo Radiotechniczne w Warszawie. To właśnie tę datę uznaje się za początek polskiej radiofonii.

Polskie Radio rozpoczęło swoją regularną działalność 18 kwietnia 1926 roku. Audycji słuchało wówczas niespełna pięć tysięcy osób, cały program nadawany był na żywo i głównie wieczorami, a większość antenowego czasu zajmowała muzyka. Przełomowy był rok 1935, gdy wprowadzono wiele technicznych nowości, m.in. zapis dźwięku na stalowej taśmie. Pojawiła się też możliwość prowadzenia transmisji z koncertów bądź zawodów sportowych z różnych miejsc na świecie. 

Posłuchaj
02:48 _PR4_AAC 2022_04_11-12-14-38.mp3 Początki polskiej radiofonii - jak to się zaczynało? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Pierwsza rozgłośnia regionalna Polskiego Radia wystartowała w Krakowie w lutym 1927 roku. Słuchacze mogli usłyszeć wówczas bicie dzwonu Zygmunt i brzmienie hejnału mariackiego. 

W 2020 roku Polskie Radio świętowało 95-lecie istnienia.

W lipcu 1945 roku otwarto radiostację w Raszynie. Znajdował się tam najsilniejszy wówczas nadajnik w Europie, który miał moc 120 kW, a także najwyższy maszt, który obejmował większość terenów przedwojennej Polski. - Halo, halo. Tu Łódź. Podajemy pierwszą próbę transmisji z Łodzi do Warszawy. Chwila historyczna - rozpoczął nadawanie spiker w nagraniu z 1945 roku.

Dziś Polskie Radio nadaje już w cyfrowej jakości, w systemie DAB+.

Tymczasem 2 stycznia 1976 roku o godz. 5.59 rozpoczął nadawanie Program IV Polskiego Radia. - To, co łączy obecną Czwórkę i tę sprzed lat, to odbiorcy. Program IV PR był skierowany do młodzieży, choć na początku dziennikarze przygotowywali materiały dla całego radia - wspominał Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 12.44

kd