Nowoczesne lotnisko według studentów: biometria i internet rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 13:48
Nowoczesny model Centralnego Portu Komunikacyjnego stworzyli studenci oraz absolwenci zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym Transportu Lotniczego Politechniki Warszawskiej.
Jak będą wyglądać lotniska przyszłości?mat. ilustracyjne
Jak będą wyglądać lotniska przyszłości?/mat. ilustracyjneFoto: Dima Moroz/Shutterstock

Efektem pracy niemal 100 osób jest kompleksowy model lotniska wraz z infrastrukturą wspierającą oraz miasteczkiem Smart City. Projekt obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania tego obiektu, począwszy od jego usytuowania i strefy Airside, poprzez konstrukcję terminali. Projekt zakłada obsługę nawet do 45 mln pasażerów rocznie. Studentom zależało m.in. na tym, by jak najbardziej skrócić czas odprawy, ale także, by poprawić warunki pracy osób zatrudnionych na lotnisku.

Port lotniczy miałby dwie strefy: operacyjną - w której poruszają się samoloty - i strefę terminali lotniczych. - Dziś czeka nas na lotnisku kontrola bezpieczeństwa, paszportowa, a potem odprawa biletowo-bagażowa. To czasochłonne zarówno dla pasażerów, jak i pracowników linii lotniczej. W naszym terminalu proponujemy koncepcję innowacyjnego systemu centralnego lokowania pasażerów. Dlatego chcemy wprowadzić system bramek, wykorzystujących biometrię, internet rzeczy oraz sztuczną inteligencję - tłumaczył Piotr Szałas, przewodniczący Koła Naukowego Transportu Lotniczego. - W przyszłości chcemy wyeliminować także strefy Schengen i non-Schengen, co usprawniłoby proces obsługi pasażerskiej - podkreślał. 

Terminal jest inspirowany wizją Centralnego Portu Komunikacyjnego. - W pierwszej fazie rozbudowy w naszym porcie mogłoby się odbywać w ciągu jednego dnia około tysiąca operacji startów i lądowań. To wymaga ogromnej infrastruktury i złożonego systemu obsługi pasażerskiej, ciągów bagażowych, a także stref komercyjnych, bo lotnisko musi na siebie zarabiać - wyliczał Piotr Szałas. - Dlatego opracowaliśmy system kolejki wewnątrzterminalowej, która dowiezie pasażerów z jednego końca lotniska na drugi. 

Posłuchaj
04:47 _PR4_AAC 2022_06_29-12-45-12.mp3 Innowacyjny port lotniczy stworzony przez studentów - jak to może wyglądać? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak tłumaczył, powstał już nawet prototyp systemu bramek, w których za pomocą paszportu moglibyśmy skanować swoje dane i dzięki temu omijać kolejne etapy odprawy i kontroli. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Słuch jest unikalny jak linie papilarne. Wybierz właściwe słuchawki

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 14:02
Na rynku znajdziemy przeróżne modele słuchawek, najłatwiej można je podzielić na "pchełki", czyli słuchawki douszne, i te na pałąku - słuchawki zewnętrzne. To jednak nie jedyne rozróżnienie.
rozwiń zwiń