Wirtualne latanie. "Idealnie odzwierciedla emocje w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 20:15
- To, czym się zajmujemy, to latanie samolotami i kontrolowanie przestrzeni powietrznej, ale w wirtualnym świecie - tłumaczyli Krystian Zawadzki i Nikodem Rudziński z VACC, czyli wirtualnego centrum kontroli lotów.
Symulator lotów
Symulator lotówFoto: Shutterstock.com/Jordan Tan

shutterstock Anton27 dziewczyna gracz konsola gaming 1200.jpg
Nowy wymiar e-sportu. Platformy mobilne - rewolucja czy ewolucja?

- Są oczywiście osoby, które traktują to jako zabawę i hobby, jednak my staramy się nauczyć jak najwięcej i jak najdokładniej odwzorowywać prawdziwe lotnictwo - mówią Krystian Zawadzki i Nikodem Rudziński z polskiej VACC, czyli sieci zrzeszającej wirtualnych pilotów. - By zostać kontrolerem lotów, trzeba u nas przejść kilkumiesięczne szkolenie, a następnie zdać egzamin.

Posłuchaj
07:33 symulator lotów 2021_11_08-18-15-05.mp3 O lataniu w wirtualnej przestrzeni powietrznej opowiadają Krystian Zawadzki i Nikodem Rudziński z VACC (TOP/Czwórka) 

Inaczej jest z pilotami, bo symulator lotów kupić może każdy. - Jednak już widzimy, że piloci także starają się jak najbardziej precyzyjnie odwzorować prawdziwe latanie w wirtualnym świecie - podkreślał Krystian Zawadzki. A jak tłumaczył Nikodem Rudziński, po zdobyciu takich doświadczeń w sieci egzaminy na prawdziwych uczelniach idą wielu przyszłym pilotom dużo lepiej. - Mamy wielu zarówno pilotów, jak i kontrolerów lotów, którzy wspominają, że system komputerowy pomógł im w edukacji. Dzięki temu można się uczyć odpowiednich nawyków, terminologii. To dobry start, i szansa, by odnaleźć się trochę w podniebnych przestrzeniach.  

 Czytaj także:

- Jako kontrolerzy lotów w wirtualnym świecie widzimy dokładnie to, co kontrolerzy z prawdziwego świata - tłumaczył Krystian Zawadzki. - Mamy więc ekran, na którym zarysowane są granice przestrzeni powietrznej Polski, całość podzielona jest na podstrefy, czyli Poznań, Warszawa, etc. Widzimy też kropeczki, które oznaczają kolejne samoloty - wyliczał. - Piloci samolotów także mogą widzieć dokładnie to, co widzieliby, latając w prawdziwym świecie. 

W praktyce piloci i kontrolerzy wymieniają między sobą także informacje, komendy, pytania. Goście Czwórki zaprezentowali w naszym studiu, jak wygląda wyrażenie zgody na lądowanie. 

zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock.com

Czytaj także:

W tym roku polski oddział VACC obchodzi już 20-lecie. - Ponieważ na co dzień się nie widzimy, tak, jak ma to miejsce w prawdziwym świecie, siedzimy przed swoimi komputerami i wymieniamy informacje w sieci. Chcemy więc wykorzystać jubileusz, by móc się spotkać w rzeczywistości - opowiadali goście Czwórki. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Goście: Krystian Zawadzki (szef polskiego VACC), Nikodem Rudziński (szef ds. marketingu VACC)

Data emisji: 08.11.2021

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Ile pojedziesz hulajnogą? Co się zmieniło w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:45
Koniec sierpnia przyniósł nowe regulacje przepisów dotyczących ruchu urządzeń transportu osobistego nazywanych w skrócie UTO, do których zaliczamy min. hulajnogi elektryczne. Sprawdzamy co się zmieniło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry przygodowe i strategiczne - czym zostały zastąpione?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:10
​Na początku XXI wieku na komputerach osobistych prym wiodły gry przygodowe z gatunku "point and click" oraz gry strategiczne. Jednak wraz z rozwojem e-sportu i mocniejszym naciskiem na tryb multiplayer wspomniane gatunki zaczęły zanikać.
rozwiń zwiń