Czy rośliny czują zimno? "Niektóre zasłaniają się fioletowym parasolem"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 15:06
- Nie znaleziono u roślin pojedynczego receptora zimna, jednak bardzo wiele białek reaguje na zmiany temperatur - tłumaczył Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak rośliny radzą sobie zimą?
Jak rośliny radzą sobie zimą? Foto: Shutterstock.com/Bachkova Natalia

- Chłód uruchamia wewnątrzkomórkowe zapasy wapnia, które z kolei uruchamiają białka, a te - geny. To powoduje m.in. produkcję kawasu absycynowego. Dzięki niemu rośliny akumulują cukier - tłumaczył ekspert. Cukier zaś przyczynia się do podwyższenia ich odporności na chłód. - Zapobiega ich zamarzaniu, ale ułatwia im też pobieranie wody - mówił Paweł Jedynak. Rośliny uodparniają się na zimno z czasem. - Są w stanie zapamiętać zimno i przygotować się na nie. Potem nawet temperatura -6 stopni Celsjusza nie robi im krzywdy - wyliczał. 

Niektóre z roślin zmieniają kolor swoich liści na zimę na fioletowy bądź różowy. To także jedna z form zabezpieczenia przed zimnem. - W niskiej temperaturze źle działa fotosynteza, więc roślina zasłania się takim "fioletowym parasolem", który potem może zdjąć, gdy zrobi się cieplej - wyliczał gość Czwórki. Jak podkreślał, kwiatom wystarczą niewielkie wahania temperatur, by mogły otwierać, bądź zamykać kwiaty. - W przypadku tulipanów to tylko 1 stopień Celsjusza, a krokusów to 0,2 stopnia Celsjusza - wyliczał ekspert. 

Sprawdź także: 

Posłuchaj
10:03 czwórka rośliny_PR4_AAC 2023_01_24-12-18-50.mp3 Jak rośliny przystosowały się do niskich temperatur? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jeśli temperatura na zewnątrz gwałtownie się zmieni, rośliny źle to znoszą. - Gdy robi się ciepło, zaczynają wypuszczać pędy i liście, kiełkują. To osłabia mechanizmy ochronne - tłumaczył ekspert. Jak zaznaczał, rośliny żyjące dziko zniosą zimę lepiej niż te, które wystawimy na mróz z ciepłego mieszkania. 

***

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Gość: Paweł Jedynak (Wydział Biologii, Biofizyki i Biotechnologii UJ)

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 12.30

kd

 Czy rośliny czują zimno? Czy rośliny odczuwają ciepło i zimno? jak budzą się wiosną do życia? Czy komórki mają termometry?

Czytaj także

Skąd bierze się para przy chuchaniu na mrozie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 14:11
Podczas mroźnych dni obserwujemy zjawisko wydobywania się z naszych ust pary. Jak to się dzieje i czy latem też możemy to obserwować?
rozwiń zwiń