Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
Audio
  • Czym i w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą? Rozmowa z Moniką Klimowicz (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yellowj

cyrk koń tresura 1200.jpg
Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Jak podkreślała Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, należy dokarmiać ptaki i to kwestia nie tylko przyjemności w obcowaniu z nimi, ale przede wszystkim realnej pomocy. - Trzeba pomóc im przetrwać zimę, czyli czas, gdy dostęp do naturalnego pożywienia jest mocno ograniczony - tłumaczyła ekspertka. Jednak, jak podkreślała, wiedza na temat ptaków, wśród osób, które starają się je dokarmiać, wciąż jest niewystarczająca. - Pora rozprawić się z mitem, że ptaki lubią chleb. Jest on w jakiejkolwiek formie dla ptaków, także tych wodnych, bardzo szkodliwy ze względu na obecność soli i wszelkiego rodzaju ulepszaczy - tłumaczyła ekspertka. - Ptaki go lubią, bo to pokarm łatwy do zdobycia i przełknięcia, ale sól w nim zawarta powoduje u nich choroby nerek, nadciśnienie, a ostatecznie prowadzić może nawet do śmierci.


papugi 1200.jpg
Papugarnia - świat egzotycznych ptaków od kulis

Jak i czym zatem dokarmiać ptaki, by im nie szkodzić? Które warzywa są dla nich najzdrowsze i jak je przygotować? Czy dzikie ptaki - poza obszarem większych miast - także potrzebują naszej pomocy, a może same świetnie dadzą sobie radę? I jak powinien być skonstruowany karmnik, by ptakom było w nim wygodnie, i by czuły się tam bezpiecznie? O tym także rozmawialiśmy w studiu z ekspertką.

Jak co tydzień w programie zajrzeliśmy także do naszej radiowej "Poradni dla zwierząt", w której przyjęła nas lek. wet. Katarzyna Kraszewska z przychodni Vetcardia w Warszawie, a w cyklu "Kacper i jego zwierzaki" rozpoczęliśmy przygodę z psami - na początek pasterski pies berneński. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji „Dajesz radę”, 4.11.2017 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Monika Klimowicz (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

Od Ujścia do Źródła. Wielki finał nad Wisłą w Krakowie!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:21
Tego lata z okazji Roku Rzeki Wisły Czwórka zapraszała swoich słuchaczy na plenerowe audycje i koncerty pod hasłem "Od Ujścia do Źródła". Ostatni przystanek - u źródła - miał miejsce 14 sierpnia w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W obronie zwierząt. "Nie dla cyrku, hodowli i łańcucha"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:00
Do laski marszałkowskiej wpłynął wreszcie dawno zapowiadany i długo dyskutowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - W ten sposób chcemy wyeliminować patologię lub przynajmniej bardziej ją ograniczyć - tłumaczy poseł Krzysztof Czabański, członek parlamentarnego Zespółu Przyjaciół Zwierząt i jeden z wnioskodawców nowelizacji ustawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:28
Ustawa jest szeroko komentowana przez wszystkie środowiska - budzi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. - Nowe przepisy znacząco poprawią warunki życia zwierząt w Polsce - tłumaczył Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń