Skąd bierze się para przy chuchaniu na mrozie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 14:11
Podczas mroźnych dni obserwujemy zjawisko wydobywania się z naszych ust pary. Jak to się dzieje i czy latem też możemy to obserwować?
Skąd ta para, gdy oddychamy zimą na dworze?
Skąd ta para, gdy oddychamy zimą na dworze? Foto: shutterstock/illustrissima

Paweł, jeden z Czwórkowych słuchaczy, wysłał do nas pytanie: skąd bierze się para wodna przy chuchaniu na mrozie. W końcu temperatura naszego oddechu daleka jest od temperatury wrzenia wody...

O wyjaśnienie tego zjawiska poprosiliśmy dr. hab. Dariusza Kajewskiego z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. - Z naszych ust podczas oddychania wydobywa się m.in. para wodna. Znajduje się ona w mieszaninie gazów, które wydychamy. W jej skład wchodzi głównie azot, tlen, troszeczkę dwutlenku węgla i około 1 procent innych gazów, w tym właśnie pary wodnej - wyjaśnia naukowiec. 

Para wodna - bezbarwny gaz

Nasze płuca są wilgotne, stąd zawartość pary wodnej w wydychanym powietrzu. - Gdy wydychamy powietrze z płuc, para wodna zostaje porwana razem z tym powietrzem. Odparowuje z pęcherzyków płucnych i uwidacznia się na zewnątrz, wtedy gdy się skropli - opowiada dr hab. Dariusz Kajewski. - Zwykle pary wodnej nie widzimy, jest gazem bezbarwnym. Dopiero gdy się skropli na zimnym powietrzu, widzimy wodę, kropelki wody unoszące się z naszych ust - dodaje. 

I zimą, i latem

Zimą opisane zjawisko widzimy już podczas oddychania, ale nie jest ono obce też cieplejszym miesiącom. - Jeśli mamy lato, pijemy coś zimnego, to na zewnątrz szklanki pojawiają się kropelki - one pochodzą z pary wodnej, która jest w powietrzu wokół nas i skrapla się na zimnej powierzchni - tłumaczy ekspert. 

Naukowiec zwraca też uwagę, że woda paruje w każdej temperaturze w każdym stanie skupienia. Podczas wrzenia paruje w całej swej objętości, ale paruje nawet lód. - Gdy paruje lód, mówimy o zjawisku sublimacji, czyli o przejściu ze stanu stałego w gaz - mówi. 


Każde z omówionych zjawisk podlega wyliczeniom. Mając dane o ilości wody w otoczeniu, jej temperaturze, ciśnieniu możemy wyliczyć tzw. temperaturę punktu rosy, w którym para wodna zacznie się skraplać.  


Posłuchaj
04:46 czwórka stacja nauka 02.02.2022.mp3 Skąd bierze się para wodna przy chuchaniu na mrozie - wyjaśnia dr hab. Dariusz Kajewski (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 02.02.2022

Godzina emisji: 12.42

pj

Czytaj także

Skąd się bierze rdza?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:45
Pojawia się na różnych metalach, niszczy nie tylko przedmioty, ale też konstrukcje. Sprawdzamy czym jest rdza i dlaczego nie atakuje stali nierdzewnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkany - aktywne, drzemiące i wygasłe. Jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:54
Niektóre wulkany wybuchają dość regularnie, inne są uśpione, a kolejne wygasłe. Jak poznać, który wulkan jest jeszcze groźny? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawiny - co trzeba o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 16:25
Góry zimą kuszą pięknymi widokami, śnieżnymi stokami i obietnicą "białego szaleństwa". Jednak żeby czuć się bezpiecznie na feriach, należy pamiętać o kilku zasadach. Warto pamiętać, że w górach pogoda jest zmienna, a zima to również pora lawin. Sprawdzamy, co powinniśmy o nich wiedzieć.
rozwiń zwiń