Czy można przewidzieć trzęsienie ziemi? "Wiemy gdzie, ale nie wiemy kiedy"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 15:13
- Źródło trzęsienia ziemi może mieć nawet 1000 kilometrów, fale rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Im bliżej epicentrum, tym efekt jest bardziej odczuwalny - mówił prof. Mariusz Majdański, dyrektor naukowy Instytutu Geofizyki PAN.
Psy ratownicy mogą pomagać ekipom poszukiwawczym po trzęsieniu ziemi, tak dzieje się w Turcji
Psy ratownicy mogą pomagać ekipom poszukiwawczym po trzęsieniu ziemi, tak dzieje się w TurcjiFoto: shutterstock/4.murat

- Trzęsienia ziemi to bardzo potężne, ale całkowicie naturalne zjawisko, wynikające z ruchów płyt tektonicznych. Jest ich ponad 20 i przesuwają się względem siebie. Czasem na siebie nachodzą, czasem trą - tłumaczył prof. Mariusz Majdański, dyrektor naukowy Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Rozróżniamy wiele typów trzęsień ziemi. - Mogą być punktowe albo mieć niezwykle rozległe źródło. Pojedyncze trzęsienie ziemi może trwać kilka sekund, ale potem najczęściej mają miejsce wstrząsy wtórne. Te wstrząsy mogą być silne do tego stopnia, że niszczą całe miasta. 

Większość obszarów lądowych - w tym niemal cała Europa - znajduje się w strefie asejsmicznej, czyli takiej, gdzie do trzęsień dochodzi sporadycznie, są one słabe. Z kolei niektóre rejony kuli ziemskiej często, choć nieoczekiwanie, nawiedzają tragiczne wstrząsy o dużej sile. Konsekwencją silnego trzęsienia ziemi na danym obszarze może być zawalenie budynków, zniszczenie dróg, pożary, tsunami lub lawiny. - Nasilenie wstrząsów mierzymy za pomocą sejsmometrów, w Polsce odpowiedzialny jest za to Instytut Geofizyki. 

- Przewidzenie konkretnych wstrząsów w danym czasie jest niemożliwe, a pierwszy człowiek, któremu się to uda, z pewnością dostanie Nagrodę Nobla i uratuje setki istnień - mówił prof. Mariusz Majdański. - Na razie potrafimy ocenić wielkość przyszłych trzęsień, ale nie ustalimy konkretnego czasu. - By ustrzec się przed ich dramatycznymi konsekwencjami, stosuje się tzw. systemy wczesnego ostrzegania. Stacje sejsmologiczne są w stanie wychwycić fale na tyle wcześnie, by zdążyć wyhamować szybkie pociągi w określonym terenie bądź wyłączyć reaktory chemiczne - podkreślał ekspert.

Posłuchaj
05:36 _PR4_AAC 2023_02_13-12-41-45.mp3 Skąd się biorą trzęsienia ziemi i czy można im zapobiegać? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Najsilniejszym trzęsieniem ziemi w historii pomiarów był kataklizm w Chile z 1960 roku. Magnituda wstrząsów wyniosła wtedy 9,5. W Europie na trzęsienia ziemi najbardziej narażony jest rejon Włoch, w którym stykają się płyty europejska i afrykańska. - W Polsce występują trzęsienia ziemi, ale są one właściwie nieodczuwalne - mówił ekspert. W niektórych przypadkach wstrząsy ziemi związane są z działalnością człowieka, m.in. górnictwem czy budowaniem zapór wodnych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Pies lawinowy - żadna technologia go nie zastąpi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 14:39
Wynalazki ułatwiają nam życie. Są jednak dziedziny, w których nowym technologiom jak dotąd nie udało się zastąpić sprawdzonych rozwiązań. Przykładem jest instytucja psa lawinowego - nadal to właśnie zwierzę najskuteczniej niesie pomoc zasypanym w śniegu ludziom, detektory nie mogą się z nim równać. 
rozwiń zwiń