Znak miłości - skąd się wziął kształt popularnego symbolu serca?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 15:15
Charakterystyczny kształt walentynkowych serduszek nijak się ma do rzeczywistego kształtu serca. Hipotez dotyczących jego powstania jest wiele. Sprawdzamy, skąd wziął się ten symbol.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ 4 PM production

Rysunki serca z podręczników do biologii różnią się bardzo od symbolu serca, który utrwalił się w naszej kulturze. Skąd się więc wziął? Jedna z hipotez prowadzi do starożytności, do tajemniczej rośliny o nazwie silphium.


Silphium - tajemnicza roślina z przeszłości

- Była niezwykle popularna. Wysnuto hipotezę, że obok licznych właściwości, które posiadała, była także afrodyzjakiem - opowiada Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. - Są też głosy, że mogła być stosowana jako środek antykoncepcyjny. To wiemy dzięki zachowanym tekstom, w których pojawią się informacje, że pozwala na nieskrępowaną miłość bez konsekwencji. Do końca nie wiadomo jak działała, ale są przesłanki świadczące o tym, że rzeczywiście ta roślina miała potencjał być czymś niezwykłym.

Zdania co do jej właściwości są wśród ekspertów podzielone. Musiała być jednak czymś dla ludzi ważnym, bo wizerunek silphium bito nawet na monetach. Stąd wiadomo, że był to prawdopodobnie gatunek rośliny spokrewnionej z koprem, który jest rośliną leczniczą. Co jednak najistotniejsze dla naszej historii - nasiona silphium miały kształt serca. - Niestety roślina była tak pożądana i poszukiwana, że na przestrzeni wieków całkowicie wyginęła. Wszystko więc pozostaje w sferze spekulacji - tłumaczy specjalista. - Być może to jednak kształt jej charakterystycznych ziaren przetrwał do naszych czasów. Pobudzał przecież wyobraźnię i skojarzenia o pięknej, nieskrępowanej miłości.

"Serduszkowy" kształt w przyrodzie

Mimo że silphium raczej w naturze nie będzie już nam dane zobaczyć, to przyroda nie skąpi nam "miłosnych" roślin. Kształtów serduszka można wypatrywać w ogrodach i na łąkach. Znajdziemy je u szczawika zajęczego, niepozornej rośliny, która przypomina nieco koniczynę. Często kształt jej liści przypomina małe, zielone serduszka. Spacerując po parku, możemy natknąć się na czosnaczek, nazwany tak od specyficznego zapachu. Jego liście także mają charakterystyczny kształt serca.

Zobacz także:


- Także lipa często ma sercowate liście, posiada je również ozdobna roślina judaszowiec. Serduszkowate są także kokornak i figowiec pagodowy, który rośnie w Indiach - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Będąc w kwiaciarni, możemy wybrać anturium. Jego ozdobę stanowią piękne, czerwone kwiaty w kształcie... serca. W ostatnich czasach furorę robi hoja sercowata - niewielka roślina, której liście nasadza się do doniczki i wyrasta z niej małe zielone serduszko.


Posłuchaj
09:47 Czwórka/Stacja nauka - kształt serca 14,02.2023.mp3 Paweł Jedynak z Uniwersytetu Jagiellońskiego o kształtach w przyrodzie (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Paweł Jedynak (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ)

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 12.20

aw

Czytaj także

Nie tylko czerwone i różowe. Skąd się biorą kolory kwiatów?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 15:25
- Kolory kwiatów zależeć mogą od bardzo wielu czynników, ale jednym z nich są wirusy atakujące te rośliny - mówił Paweł Jedynak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

14 lutego. Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. Krew darem miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 12:21
Polskie Radio współorganizuje Walentynkową Akcję Krwiodawstwa. Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić.
rozwiń zwiń