Finanse młodych - dlaczego warto się edukować?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:40
- Młodzi, niedoświadczeni ludzie coraz częściej zaciągają kredyty, niektórzy z nich wpadają w spiralę kredytową - mówi Małgorzata Bielińska, ekspert BIK. - Nasz program ma ich edukować, ale także pomóc zadbać o bezpieczeństwo danych w sieci.
Coraz młodsi ludzie zaciągają kredyty konsumenckie
Coraz młodsi ludzie zaciągają kredyty konsumenckieFoto: shutterstock/Andrey_Popov

Kredyty konsumpcyjne młodych

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, młodzi, którzy nie przekroczyli jeszcze 24. roku życia, już zaciągnęli około 1,23 mln kredytów na wartość ponad 11 mld zł. W głównej mierze przeznaczają je na konsumpcję.

- Głównie są to kredyty gotówkowe i ratalne. Możemy sobie wyobrazić, że najczęściej są to zakupy drobnego sprzętu elektronicznego, zakupy i wyjazdy. Kwoty są jednak niebagatelne - mówi gość Czwórki. - Zaskakiwać może, że młodzi są już tak aktywni na rynku kredytowym. To, co jest istotne, to fakt, że nie są to kredyty studenckie na naukę, ale kredyty konsumpcyjne.

Problemy ze spłatą

Z danych BIK wynika, że około 125 tys. osób ma problem z terminowym spłacaniem nie tylko kredytów, ale także zaległych zobowiązań pozakredytowych. - Ich łączna kwota wynosi ponad 850 mln zł - zauważa specjalistka. - Możemy przypuszczać, że w obecnej sytuacji rynkowej ta kwota zaległości będzie rosła.

Długi trzeba spłacać. Zdarza się jednak, że nie mając wystarczających zasobów finansowych, młodzi, niedoświadczeni ludzie wpadają w spiralę zadłużenia. To może być dla nich zimny prysznic. Lepiej jednak tego unikać, a służą temu programy edukacyjne, które mają przygotować młodych dorosłych do właściwego zarządzania swoimi finansami i zdobycia rozeznania, jak działa rynek finansowy.  

Program edukacyjny

- Z początkiem roku akademickiego ruszyła platforma Score Hunter BIK. Wyszliśmy z założenia, że skoro tak wielu młodych ludzi korzysta z narzędzi finansowych, to przede wszystkim chcemy ich uczyć, jak w bezpieczny sposób pożyczać i korzystać z dobrodziejstw sektora finansowego - tłumaczy gość audycji.


Źr. Facebook/BIK

Ochrona danych w sieci

Drugim ważnym wątkiem jest bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych w sieci. Coraz częściej bowiem mamy do czynienia z cyberprzestępczością i wyłudzeniami. - Jak wynika z naszych danych, co najmniej jedna trzecia młodych ludzi nie zwraca uwagi na to, z jakiego adresu otrzymuje maile. Co piąty student nie wie, jak ochronić się przed wyłudzeniem, a co trzeci ma jakąkolwiek wiedzę finansową - zauważa Małgorzata Bielińska. - Młodzi dość niefrasobliwie korzystają także z publicznych sieci Wi-Fi i bardzo często robią zakupy w internecie - nie zawsze dbając o bezpieczeństwo.

Weź udział w nowym konkursie Czwórki. Pobierz aplikację i wygrywaj nagrody. Dowiedz się więcej >>>

Ważne tematy - lekko i barwnie

Nowo powstała strona w założeniu ma być przyjazna młodym odbiorcom i "mówić" ich językiem. Ważne tematy prezentowane są lekko i barwnie. - Jest sporo filmów, w których występują znani influencerzy. Strona prowadzona jest w formie konkursowej i prowadzi użytkownika za rękę - wyjaśnia ekspertka. - Przenosi także na strony, na których można znaleźć wiele treści o tematyce finansowej. Użytkownik potem musi zbierać punkty, które następnie może wymieniać na nagrody. Jest to nieustanna praca, bo cyberprzestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów wyłudzeń. Najważniejsze, żeby być w sieci czujnym. Zwracać uwagę, w co klikamy, a zanim przekażemy nasze dane - warto sprawdzić, czy są dobrze chronione i trafiają w odpowiednie ręce.

Posłuchaj
10:11 Czwórka/Pierwsze słyszę - edukacja finansowa młodych 17.10.2022.mp3 Małgorzata Bielińska, ekspert BIK, o edukacji finansowej młodych (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Małgorzata Bielińska (ekspert BIK)

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 8.15

aw/kd/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń