X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
Audio
  • Czym i w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą? Rozmowa z Moniką Klimowicz (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yellowj

cyrk koń tresura 1200.jpg
Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Jak podkreślała Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, należy dokarmiać ptaki i to kwestia nie tylko przyjemności w obcowaniu z nimi, ale przede wszystkim realnej pomocy. - Trzeba pomóc im przetrwać zimę, czyli czas, gdy dostęp do naturalnego pożywienia jest mocno ograniczony - tłumaczyła ekspertka. Jednak, jak podkreślała, wiedza na temat ptaków, wśród osób, które starają się je dokarmiać, wciąż jest niewystarczająca. - Pora rozprawić się z mitem, że ptaki lubią chleb. Jest on w jakiejkolwiek formie dla ptaków, także tych wodnych, bardzo szkodliwy ze względu na obecność soli i wszelkiego rodzaju ulepszaczy - tłumaczyła ekspertka. - Ptaki go lubią, bo to pokarm łatwy do zdobycia i przełknięcia, ale sól w nim zawarta powoduje u nich choroby nerek, nadciśnienie, a ostatecznie prowadzić może nawet do śmierci.


papugi 1200.jpg
Papugarnia - świat egzotycznych ptaków od kulis

Jak i czym zatem dokarmiać ptaki, by im nie szkodzić? Które warzywa są dla nich najzdrowsze i jak je przygotować? Czy dzikie ptaki - poza obszarem większych miast - także potrzebują naszej pomocy, a może same świetnie dadzą sobie radę? I jak powinien być skonstruowany karmnik, by ptakom było w nim wygodnie, i by czuły się tam bezpiecznie? O tym także rozmawialiśmy w studiu z ekspertką.

Jak co tydzień w programie zajrzeliśmy także do naszej radiowej "Poradni dla zwierząt", w której przyjęła nas lek. wet. Katarzyna Kraszewska z przychodni Vetcardia w Warszawie, a w cyklu "Kacper i jego zwierzaki" rozpoczęliśmy przygodę z psami - na początek pasterski pies berneński. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji „Dajesz radę”, 4.11.2017 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Monika Klimowicz (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Ujścia do Źródła. Wielki finał nad Wisłą w Krakowie!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:21
Tego lata z okazji Roku Rzeki Wisły Czwórka zapraszała swoich słuchaczy na plenerowe audycje i koncerty pod hasłem "Od Ujścia do Źródła". Ostatni przystanek - u źródła - miał miejsce 14 sierpnia w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W obronie zwierząt. "Nie dla cyrku, hodowli i łańcucha"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:00
Do laski marszałkowskiej wpłynął wreszcie dawno zapowiadany i długo dyskutowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - W ten sposób chcemy wyeliminować patologię lub przynajmniej bardziej ją ograniczyć - tłumaczy poseł Krzysztof Czabański, członek parlamentarnego Zespółu Przyjaciół Zwierząt i jeden z wnioskodawców nowelizacji ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:28
Ustawa jest szeroko komentowana przez wszystkie środowiska - budzi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. - Nowe przepisy znacząco poprawią warunki życia zwierząt w Polsce - tłumaczył Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń