Matura 2023. Język polski - które lektury warto powtórzyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 15:07
Matura z języka polskiego już 4 maja - czas szybko przypomnieć sobie lektury. "Szczęśliwa siódemka", czyli najważniejsze tytuły, warte przypomnienia to "Kordian", "Pan Tadeusz", "Dziady" cz. 3., "Wesele", "Przedwiośnie", Inny świat", i "Tango".
Jak będą wyglądać tegoroczne matury?fot. ChinnapongShutterstock
Jak będą wyglądać tegoroczne matury?/fot. Chinnapong/ShutterstockFoto: Chinnapong/Shutterstock

- Wśród siedmiu najważniejszych lektur, które należy znać nie ma m.in. "Chłopów" Władysława Reymonta - mówiła Katarzyna Kucharska, polonistka z portalu "Sie wie". - Zostali wykreśleni z listy wymagań, można się do nich odwoływać, ale nie jest to lektura obowiązkowa. Podobnie jest z "Panem Tadeuszem", który należy do lektur na poziomie szkoły podstawowej, ale obowiązuje nas przecież cały zasób informacji, jaki nabyliśmy - mówił gość Czwórki.  

Kilka dni może wystarczyć, by przypomnieć sobie materiał z tego zakresu. - Do tej siódemki można dodać, jako ósmą lekturę, "Lalkę" Bolesława Prusa. Te książki to kopalnia motywów. Jeśli przygotujemy się wyłącznie z jednej, naszej ulubionej, to nie zawsze możemy trafić na motyw, który będzie wymagany - zaznaczała Katarzyna Kucharska. 

Jak podkreślała, czytanie streszczeń lektur nie "załatwia sprawy". - Egzamin z języka polskiego to tak naprawdę egzamin z historii literatury, pojęć i myślenia analitycznego. Polecam czytanie opracowań lektur, czyli także to, po co dana lektura powstała i co autor miał na myśli, pisząc ją. Na pewno coś miał, bo literatura nie powstaje w próżni - mówiła Katarzyna Kucharska. 

Więcej tematów maturalnych znajdziesz TUTAJ <<<

Formuła matury się zmienia, więc Centralna Komisja Egzaminacyjna może nas zaskoczyć. - Być może w tym roku spodziewamy się, że nie będzie "Pana Tadeusza", który był w ubiegłym roku, ale to nie musi być reguła - tłumaczyła ekspert. - Warto opracować sobie omówienia ogólnych motywów, na przykład miłości, a nie koncentrować się na tych mniejszych, jak np. tęsknoty czy rodziny. 

Posłuchaj
07:38 język polski 25 kwiecień 2023 12_18_53.mp3 Jak zdać celująco maturę z języka polskiego (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jeśli zupełnie nie czytaliśmy lektur, wciąż nie wszystko stracone. Liczy się nie tylko treść lektury, ale także cały jej kontekst historyczno-literacki: dlaczego tekst powstał, jaki to jest gatunek i jakie funkcje spełnia. - Arkusz będzie składał się z trzech części, będą fragmenty lektur i pytania, sugerujące różne rozwiązania. Ale kluczem może być znajomości epoki - zaznaczała Katarzyna Kucharska. Znajomość lektur wykorzystujemy też w rozprawce. - Jeden temat będzie prawdopodobnie z wskazaną lekturą, ale niekoniecznie, drugi - z tekstem poetyckim. W wypracowaniu zwróciłabym uwagę na liczbę argumentów. 

Czytaj także:

Gdy już dostaniemy arkusze, warto uspokoić oddech, skupić myśli. - Matura z języka polskiego też jest schematyczna, podobnie jak z matematyki: mamy bank pojęć i wiedzę historyczną, tego trzeba się nauczyć jak wzorów matematycznych. Nie używajmy skrótów myślowych, piszmy jasno i klarownie - radziła gość Czwórki. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Katarzyna Kucharska, polonistka z Siewie.edu.pl

Data emisji: 25.04.2023

Godzina emisji: 12.44

kd

Czytaj także

Matura 2023. Egzamin z matematyki - o czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 13:08
- W tym roku będzie więcej możliwości popełnienia błędów, bo będzie więcej pytań, w których można wykazać się własną kreacją - Miłosz Głowacki, autor serwisu "Matematyka z głową".
rozwiń zwiń