Co nowego czeka na maturzystów na egzaminie z matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 20:43
W ostatnich miesiącach nie brakowało informacji na temat nowej matury z języka polskiego. Nie jest jednak tajemnicą, że zmiany dotyczą też innych egzaminów, w tym z matematyki.
W 2023 roku absolwenci szkół średnich napiszą maturę z matematyki wg. nowych wytycznych.
W 2023 roku absolwenci szkół średnich napiszą maturę z matematyki wg. nowych wytycznych.Foto: Shutterstock/Lincoln Beddoe

Tegoroczni uczniowie ostatnich klas szkół średnich już przygotowują się do egzaminu maturalnego. Zmiana formy egzaminu dla wielu jest wyzwaniem, dlatego do powtarzania materiału i zaznajomienia się z dostępnymi na maturze tablicami wzorów matematycznych warto usiąść już dziś. 

- Jest tych zmian w egzaminie maturalnym z matematyki kilka. Myślę, że są istotne. Już w wakacje miałam zapytania o lekcje z matematyki. Patrząc na to, ile osób uczestniczy w jednym z kursów przygotowania do matury z matematyki, widać, że uczniowie bardzo wcześnie zaczynają się interesować tematem przygotowania do egzaminu - zauważą Eliza Dołżańska, krakowska nauczycielka, członkini zespołu maturalni.pl. 

W poprzednich latach w pierwszej części egzaminu uczniowie mieli do rozwiązania tzw. zadania zamknięte. Były to zadania zero-jedynkowe - do wybrania była tylko jedna odpowiedź. Za rozwiązanie otrzymywało się 1 punkt. 
- Od tego roku Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła zmiany. Będziemy mieć zadania za 1 punkt, ale również za 2 punkty - wyjaśnia rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Będziemy mieć zadania, w których mogą pasować dwie odpowiedzi, zadania podobne do tych, które uczniowie na pewno pamiętają z egzaminu ósmoklasisty. To zadania wyboru, zadania prawda-fałsz czy zadnia, w których trzeba będzie uzupełnić lukę. To są duże zmiany - podsumowuje.


Posłuchaj
03:22 czwórka czat czwórki 28.11.2022 matura.mp3 Jakie zmiany czekają na maturzystów na sprawdzianie z matematyki w 2023 roku? (Czwórka/Czat Czwórki)

  

Nowe wytyczne to wyzwania dla uczniów. Nowa matura z matematyki będzie sprawdzać nie tylko znajomość m.in. funkcji liniowych, ale też umiejętność uważnego czytania. 

- Będą zadania, w których trzeba będzie udzielić odpowiedzi na pytanie, z czego coś wynika, a także uzasadnić, dlaczego wybraliśmy tak i tak - wyjaśnia Eliza Dołżańska. - Uczniowie, którzy mają problem z językiem polskim, mogą napotkać trudności na tej maturze w samym rozumieniu zadania, a nie w jego rozwiązaniu - dodaje. 

W porównaniu z latami poprzednimi na maturze z matematyki w 2023 roku zwiększy się ilość materiału. - Dodano na pewno wartość minimalną i maksymalną funkcji kwadratowych w przedziale i zadania optymalizacyjne z tym związane. To jest taka duża zmiana - zdradza nauczycielka. - Jeśli miałabym obstawiać jakieś zadanie otwarte, to byłby to właśnie ten temat - dodaje. 

Wśród zagadnień matematycznych do opanowania na maturę znalazły się też okręgi, przekształcenia w geometrii analitycznej m.in. okręgów w układzie współrzędnych, dodatkowe twierdzenia. - Doszło m.in. twierdzenie cosinusów - to też jeden z moich faworytów, jeśli chodzi o maturalne typowanie zadań - mówi rozmówczyni Czwórki. 

Eliza Dołżańska zauważa jednak, że tablice matematyczne, z których uczniowie mogą korzystać podczas egzaminu, są bardzo czytelne, co bardzo może pomóc. - Tu gorąca moja prośba i rada. Róbmy swoje notatki, ale korzystajmy też z tablic już dziś - podkreśla. - Te tablice już dziś warto oswajać, patrzeć, na której stronie jest dany wzór, którego wzoru brakuje, żeby nie uczyć się niepotrzebnie tego, co i tak dostaniemy. Poćwiczmy pamięć wzrokową, miejscową, co gdzie jest, żeby później na maturze w panice nie kartkować tablic i przypadkiem czegoś nie pominąć - poleca. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 16.32

pj/kor

Czytaj także

Polscy maturzyści liczą na matury "w terminie"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 20:14
W całej Europie trwa dyskusja o tym, jak zorganizować egzaminy dojrzałości. W naszym kraju zaplanowano, że matury rozpoczną się 4 maja, a maturzyści, ich rodzice i nauczyciele mają nadzieję, że pandemia koronawirusa nie pokrzyżuje tego planu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olimpiady przedmiotowe. Najkrótsza droga po indeks

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 18:30
Wymagają gruntownego przygotowania, ale są też krótszą drogą do indeksu. W tym roku szkolnym uczniowie będą mogli wziąć udział m.in. w olimpiadach z języka polskiego, z wiedzy ekonomicznej, geodezyjnej oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. 
rozwiń zwiń