Studencka Barka autonomiczna najlepszą konstrukcją na zawodach na Florydzie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 17:02
Studenci z AGH zbudowali barkę solarną, która wygrała zawody RoboBoat w kategorii "najlepsza konstrukcja" na Florydzie za najlepszą konstrukcję autonomiczną. Czy takie urządzenia będę wkrótce powszechne na naszych wodach?
Łodzie autonomiczne mogą pomóc w badaniu naszych wód, ich dna, jakości wody czy poziomu zanieczyszczeń.
Łodzie autonomiczne mogą pomóc w badaniu naszych wód, ich dna, jakości wody czy poziomu zanieczyszczeń.Foto: Shutterstock/Fotozen

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wrócili z Florydą z nagrodą z najlepszą konstrukcję łodzi autonomicznej. AGH Solar Boat Team stworzyli barkę, która na sztucznym jeziorze znajdującym się w Nathan Benderson Park w Sarasocie pokonała 23 konstrukcje z całego świata. 

AGH Solar Boat Team od kilku lat tworzy łodzie solarne. To małe statki o wymiarach 2 na 6 metrów lub mniejsze. Zwykle mieści się w nich sternik, ale na zawody w USA zabrali łódź autonomiczną, którą również skonstruowali od podstaw. Ich ostatnim projektem jest Barka. 

Barka to katamaran, czyli łódź składająca się z dwóch pływaków, połączonych ze sobą za pomocą specjalnie skonstruowanej ramy z aluminiowych rurek, które mają być wkrótce zamienione na rurki z włókien węglowych lub bazaltowych. Wszystkie części drukowane są na drukarce 3D. 

- Te pływaki, jak i pokład, są wykonane z tkaniny bazaltowej - wyjaśnia Kacper Rokosz, koordynator główny AGH Solar Boat Team. - Nasza łódka ma około 1,5 metra długości i 1,5 metra szerokości. Na pokładzie ma dwie skrzynie "elektryki". To łódź autonomiczna, po akwenie może poruszać się sama. Takie jest nasze założenie, ale wyposażona jest też w tryb sterowania manualnego. Pilot do łodzi wygląda podobnie jak piloty do samochodzików sterowanych, choć jest nieco bardziej rozbudowany - dodaje. 


Posłuchaj
08:36 czwórka stacja nauka 27.04.2023.mp3 Czym jest łódź autonomiczna, jak działa i jak się nią wygrywa zawody w Stanach? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Studenci przy projekcie łodzi autonomicznej wykorzystali sieci neuronowe, dzięki nim łódź płynie bezpiecznie, bez konieczności planowania jej trasy. - Łódka po akwenie może poruszać się sama w trybie autonomicznym, sama decydując kiedy skręcić - mówi student. - Wyposażona jest w kamerę w trybie stereo. Ma obraz z dwóch obiektywów, który połączony jest w jeden, dzięki czemu komputer podkładowy może ocenić odległość od bojek wyznaczających szlak żeglowny - dodaje. 

Łódź w trybie autonomicznych porusza się wg wyznaczonych przez czerwone i zielone bojki szlaków wodnych. - Nasza Barka jest w stanie rozpoznać bojki, ich kolory i wpłynąć między nie, sama definiując szlak - mówi rozmówca Oliwii Krettek. 

Studenci AGH swoje łodzie projektują wg zapotrzebowania przeróżnych firm, a te coraz częściej potrzebują właśnie łodzi autonomicznych. Taka łódka może być wykorzystywana np. w badaniach naukowych. Odpowiednio wyposażona może badać dno, pH wody, zanieczyszczenia wody czy powietrza. 

Zawody w Stanach

Na zawody RoboBoat na Florydzie przyjechały 24 drużyny. Każda z nich musiała przejść kwalifikacje, które składały się z zadań nawigacyjnych: slalomu, opływania bojki, dokowania do portu, rzucania piłką, echosondy i strzelania wodą. 

Krakowscy studenci skupili się na poruszaniu łódką, co okazało się kluczem do sukcesu. Podczas finału mogli jedynie ustawić łódkę na starcie, włączyć tryb autonomiczny, a ona sama musiała wykonać zadania. Każde dotknięcie pilota przez osoby z drużyny oznaczało dyskwalifikację. Studenci mogli jedynie obserwować łódź z brzegu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronikia Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 27.04.2023

Godzina emisji: 12.21

pj

Czytaj także

Bolid elektryczny warszawskich studentów. "Będzie miał skrzydła"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 12:59
Stworzenie elektrycznego samochodu wyścigowego może zająć wiele miesięcy i wymaga wiedzy, czasu i ogromu pracy. Studenci z Politechniki Warszawskiej właśnie konstruują swój bolid. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kartal 7" i "Most Beautiful" - mosty polskich studentów podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:50
Polscy studenci odnieśli kolejny sukces. Dwa zespoły z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej zakwalifikowały się do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na most stalowy i jako jedyni reprezentanci naszego kraju wezmą udział w finale, który odbędzie się na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji. 
rozwiń zwiń