Okulary, które skorygują sylwetkę - innowacyjny wynalazek studenta

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 14:10
Krystian Gostomski, student Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, stworzył rozwiązanie mogące pomóc wszystkim tym, którzy sporo czasu spędzają przy biurku. Jego wynalazek ma pozwolić zachować prawidłową postawę i zapobiec garbieniu się podczas nauki lub pracy.
Nakładka na okulary autorstwa Krystiana Gostomskiego, ma sygnalizować moment kiedy się garbimy przy biurku
Nakładka na okulary autorstwa Krystiana Gostomskiego, ma sygnalizować moment kiedy się garbimy przy biurku Foto: shutterstock/Branislav Nenin

Krystian Gostomski przy biurku spędza sporo czasu, zwłaszcza gdy przygotowuje się do egzaminów. Na pomysł wpadł podczas przygotowań do sesji. - Siedziałem więcej, bo się uczyłem i rzeczywiście odczułem to dość dotkliwie. Tak pojawił się pomysł, żeby korygować sylwetkę podczas siedzenia przy biurku - opowiada młody wynalazca w Czwórce. - Wpadłem na pomysł stworzenia pewnego rodzaju nakładek na okulary, które mają nam dopomóc wyuczyć nawyk poprawnego siedzenia przed komputerem, szczególnie podczas nauki i w pracy biurowej. Za pomocą specjalnych czujników urządzenie sygnalizowałaby, że zmieniam pozycję na nieprawidłową, wówczas mogę ją korygować.

Sesja zbiegła się z naborem do konkursu Explory, który skupia społeczność pasjonatów nauki i specjalistów, a przede wszystkim młodych naukowców z całej Polski. Wydarzeniu patronuje Czwórka. Krystian Gostomski postanowił zgłosić projekt, a wynalazek studenta spotkał się z dużym zainteresowaniem. Jego autor otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Regionalnego Festiwalu Explory 2023 w Warszawie. - Na razie jest to prototyp, a projekt będzie rozwijany. Obecna wersja łączy nakładki i elementy elektroniczne w dość niewygodny sposób - tłumaczy gość audycji. - Na kolejnych etapach prac, planuję, że urządzenie zostanie odpowiednio skalibrowane.

Zobacz także: 

To nie pierwszy projekt młodego naukowca, który na swoim koncie ma już mobilną opaskę rehabilitacyjną. Jej celem jest wykorzystanie pola magnetycznego oraz prądu stałego do przyśpieszenia regeneracji mięśni i kości po różnego typu urazach. Ten projekt także został zgłoszony do Explorów. - Udział w tym konkursie to przede wszystkim przełamanie niektórych moich barier. To także możliwość rozwijania swojej wyobraźni i kreatywności - zaznacza rozmówca Oliwii Krettek. - Explory są okazją do poszukiwania czegoś nowego, próbowania i szukania tego, w czym jestem dobry i w czym mogę czuć się szczęśliwy i spełniony.


Posłuchaj
11:12 Czwórka/Stacja Nauka - Krystian Gostomski okulary kręgosłup 20.04.2023.mp3 Krystian Gostomski o swoim wynalazku i udziale w Festiwalu Explory (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Krystian Gostomski 

Data emisji: 20.04.2023

Godzina emisji: 12.40

aw


Czytaj także

Świat potrzebuje idoli. Niech będą to naukowczynie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 13:51
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. To święto ustanowione w 2016 roku przez zgromadzenie ogóle ONZ. Można je obchodzić dołączając do akcji #OdważneWNauce, wszystko po to, by naukowczyń było więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Naukowy E(x)plory 2023 - poznaj pierwsze finałowe projekty

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 14:50
Festiwal E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii. Zakończył się jego drugi regionalny etap. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń