Foton. Jak działa autonomiczny bezzałogowy samolot solarny?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:52
- W przyszłości chcemy, by nasz samolot mógł być wykorzystywany w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym na lądzie, ale także na morzu - mówił Kamil Sklorz, współtwórca Fotona z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 
Symulator lotu. Sterowanie Fotonem możliwe jest z ziemizdjęcie ilustracyjne
Symulator lotu. Sterowanie Fotonem możliwe jest z ziemi/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/metamorworks

"Foton to innowacyjny bezzałogowy statek powietrzny wykonany z wysokiej jakości materiałów kompozytowych, co zapewnia wyjątkową wytrzymałość i opływowość konstrukcji" - piszą twórcy. Metody wykorzystane w projekcie umożliwiają przeprowadzenie badań jakości powietrza, co pomaga w badaniach środowiskowych, kontroli zanieczyszczeń oraz innych zastosowaniach wymagających precyzyjnych pomiarów jakości powietrza.

- To konstrukcja wykonana przez studentów. Samolot o rozpiętości skrzydeł do 5 metrów jest w stanie wykonywać loty autonomiczne. Możemy wystartować ręcznie, a następnie "wklepać" do systemu odpowiednie koordynaty i po prostu zapomnieć o samolocie - mówił twórca Maszyny Kamil Sklorz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Jak działa Foton? "Specjalne czujniki i sztuczna inteligencja"

Samolot sterowany jest przez algorytmy sztucznej inteligencji. - Ma też możliwość sterowania ręcznego, z ziemi - zaznaczał gość Czwórki. System jest na tyle precyzyjny, ze sprawdził się już podczas międzynarodowych zawodów statków powietrznych w Turcji. - Mieliśmy tam konkretną trasę do pokonania i udało nam się to. Foton świetnie radzi sobie również z takim wyzwaniem - zaznaczał Kamil Sklorz. 

Od liczenia bydła po pomoc humanitarną

Głównym zadaniem Fotona jest pobieranie próbek powietrza i badanie ich jakości. - To jednak bardzo wielozadaniowa konstrukcja, więc przewidujemy mnóstwo misji, które wykonamy w przyszłości. Obecnie skupiamy się nad wykrywaniem ludzi w miejscach, w których nie powinni się znaleźć. Dzięki dronowi, który opracowaliśmy równolegle do Fotona, możemy nieść im pomoc humanitarną - opowiadał gość Czwórki. - Foton ma także system zrzutu, dzięki czemu możemy zrzucać szczepionki dla potrzebujących, czy po prostu nasiona w lesie. Obecnie opracowujemy dodatkowy system liczenia bydła, oraz patrolowania lasów w poszukiwaniu zarzewi pożarów. Jeśli chodzi o ludzi myślimy też m.in. o poszukiwaniu zaginionych, pozostawionych na otwartym morzu.

Posłuchaj
09:55 solorz_PR4_AAC 2023_06_02-12-28-56.mp3 Jak działa Foton i jak będzie można dzięki niemu pomagać? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Sprzęt pokaże jakość powietrza w twojej okolicy 

Na razie badano jakość powietrza w okolicach Krakowa. - Na terenie miasta nie możemy się poruszać. Jakość powietrza poza miastem nie odbiegała od norm, jednak bliżej centrum natychmiast spadała - zaznaczył ekspert. Foton ma zamontowane tzw. czujniki przepływowe, obsługiwane przez mikroprocesor, który przekazuje mikrokomputerowi wyniki badań. - To system samowystarczalny. Instalacja fotowoltaiczna, znajdująca się na skrzydłach pokrywa zapotrzebowanie zarówno czujników, jak i silnika - mówił Kamil Sklorz. 

Sprawdź także:

Budowa Fotona trwała kilka miesięcy. - Całość zaczęła się od pomysłu na lot 24-godzinny. Musieliśmy opracować wytrzymałą maszynę, przy zachowaniu odpowiedniej wagi. Poszliśmy w rozwiązania w pełni karbonowe, co pozwoliło zminimalizować ciężar - tłumaczył gość Czwórki. Teraz młodzi konstruktorzy pracują nad kolejnymi samolotami, przygotowują się też do następnego międzynarodowego konkursu, który już niebawem w Wielkiej Brytanii. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kamil Sklorz (AGH, Solar Plane)

Data emisji: 02.06.2023

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Netvengers - uczniowski projekt ma walczyć z przemocą w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 15:51
Uczniowie jednego z warszawskich liceów stworzyli stronę internetową Netvengers, dzięki której można poszerzyć swoją wiedzę o netykiecie, hejcie i zasadach panujących w sieci.
rozwiń zwiń