Nanorurki, łaziki, polimery i drony - trwa IWIS

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:49
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. To szansa na rozpropagowanie i wdrozenie wynalazku, a przede wszystkim na współpracę. 
Audio
  • Czwórka na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków (Stacja Nauka/Czwórka)
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS, dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz w gmachu Politechniki Warszawskiej
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS, dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz w gmachu Politechniki WarszawskiejFoto: selfie ;)

Co roku na wystawie można spotkać wynalazców z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu i oczywiście z Polski.

- Tu są naukowcy z przeszło 100 jednostek badawczych w Polsce. Prezentują swoje najnowsze osiągnięcia - mówi profesor Michał Szota, organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. - To, co tu prezentujemy może zainteresować wszystkich, bez względu na wiek - dodaje.

Na wystawie nie brakuje przedstawicieli wielu uczelni, które od lat współpracują ze sobą. - Politechnika Częstochowska bardzo mocno wspiera innowacje - opowiada profesor Tomasz Popławski, prorektor tej placówki. - To nasi studenci zdobyli pierwsze miejsce na świecie w konkursie łazików marsjańskich, w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych - dodaje. 

Patryk Kuniszewicz spotkał się z najmłodszymi innowatorami - nastolatkami. Wiktor Albinowski i Kamil Olczak, pod opieką Ewy Błędowskiej-Kępińskiej, wzięli udział w konkursie "Młody innowator". Na IWIS prezentują automatyczną blokadę auta i mobilny pomocnik osób niewidomych. 

Podczas 3 dni trwania ekspozycji można zapoznać się z wynalazkami różnych dziedzin, być może niektóre z nich za chwilę trafią do naszego codziennego życia. A o produkcji chłodu z ciepła i nowych bateriach do telefonu w rozmowie z Czwórką opowiadała Karolina Grabowska, broker innowacji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie; Zbigniew Szczepański z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Maciej Gniadek z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zdradzali szczegóły współpracy ich jednostek naukowych. Na czym to wszystko polega? Jakie znaczenie dla wynalazców ma Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków? O tym w nagraniu audycji. 

Wystawa odbywa się pod patronatem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: profesor Michał Szota (organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów), profesor Tomasz Popławski (prorektor Politechniki Częstochowskiej),  Wiktor Albinowski i Kamil Olczak (uczniowie z Tarczyna), Ewa Błędowska-Kępińska (nauczycielka z Tarczyna), Karolina Grabowska (broker innowacji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie), Zbigniew Szczepański (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Maciej Gniadek (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 12.08

pj/kd

Czytaj także

Skrzydła "delta". Prędkości ponaddźwiękowe rodem z XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 14:06
- Delta to określony kształt skrzydła samolotów myśliwskich, zbliżony do trójkąta - mówi Tomasz Białoszewski publicysta lotniczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń