Nie ma sensu spać dłużej. Warto spać głębiej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:17
Jeśli zdarzy nam się, że w ciągu tygodnia śpimy zaledwie po 4-6 godzin, to weekendowa noc, spanie po 13 godzin, nie pozwoli tego nadrobić. A będzie nawet jeszcze gorzej.
Audio
  • Ile spać? Jak odespać? I o jakie warunki snu zadbać? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LightField Studios

- W takiej sytuacji dochodzi do rozregulowania zegara biologicznego - mówi doktor Michał Skalski. - Zjawisko odsypiania deficytów jest naturalne fizjologicznie, przy czym niedobory snu wyrównuje się przez jego pogłębianie - dodaje.  

praca stres zmęczenie skutek 1200.jpg
Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Czwórkowy ekspert zauważa, że zwykle w dni robocze śpimy, po 6-7 godzin, w weekendy zaś 7-8. Podkreśla też, że czas naszego snu skrócił się od lat 90. o średnio godzinę. - Głębokość naszego snu sprawia, że już nawet po 5 godzinach możemy czuć się wyspani - przyznaje. 

Jakość naszego snu zależy od wielu czynników. Ważne jest wyciszenie i higiena snu, ale i temperatura otoczenia. Czy krótszy sen oznacza dłuższe życie? Co sen ma wspólnego z otyłością? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 12.19

pj/kul

Czytaj także

Lubisz leżeć? Zacznij na tym zarabiać!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 15:30
Ponad 400 tysięcy złotych można zarobić leżąc nieprzerwanie przez 60 dni. - To nie jest praca marzeń przekonuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik i tłumaczy, dlaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chodnik antysmogowy oczyści powietrze w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:44
350 metrów chodnika pokrytego specjalną mieszanką betonu ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w okolicy o 30 proc. - Neutralizujemy związki niekorzystne dla ludzkiego zdrowia - mówił Karol Chilmon z Politechniki Warszawskiej, jeden z inicjatorów projektu.
rozwiń zwiń