Czemu niedźwiedzie polarne schodzą z kry na ląd?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 17:00
27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego. - To wyjątkowe zwierzęta, największe drapieżniki zamieszkujące Arktykę, bardzo odległe, zimne rejony - mówi Anna Jakucińska z warszawskiego Zoo.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay/skeeze/dom. publiczna

W ostatnich latach, w skutek globalnego ocieplenia, zmniejsza się pokrywa lodowa w Arktyce. W przyszłości może to doprowadzić do wymierania tego gatunku. - Niedźwiedzie polarne wyglądają trochę jak żarówka na nogach, ponieważ głowę i szyję mają długą i wąską, natomiast ku tyłowi zaczynają się rozszerzać - mówi ekspertka. - Na tylnych partiach ciała odkładają tłuszcz, który niezbędny jest im do przetrwania w arktycznych warunkach. Mają śmiesznie małe uszy i mały ogonek, po to by im się te części ciała nie odmroziły - dodaje. 

Sierść niedźwiedzi polarnych wydaje się być biała, choć pojedynczy włos jest bezbarwny. Jak to się dzieje, że mówi się o zielonych niedźwiedziach?  Co się dzieje, że coraz częściej przedstawicieli tego gatunku spotykamy na stałym lądzie? I na ilu osobników szacuje się dziś ich populację? O tym w materiale Ady Janiszewskiej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska 

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 12.27

pj/kd

Czytaj także

Ślimaki winniczki - je się je, nawet w post!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 08:00
- Kiedyś winniczki nie występowały na terenie całej Polski - mówi Rzeczniczka Nauki Anna Wierzbicka. - Ich pojawienie się na całym terytorium kraju związane jest z historią kulinarną - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
rozwiń zwiń