Arteterapia - leczenie sztuką

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 13:41
Radzenie sobie z emocjami przez sztukę to arteterapia. Terapia coraz częściej wykorzystywana jest przez polskich psychologów i psychiatrów.
Audio
  • Arteterapia - wyzwalanie emocji za pomocą płótna i pędzla (Stacja nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Elena Efimova

Część chorych tworzy tylko dla siebie, a nawet chowa swoje prace przed innymi. Nie zawsze chcą się dzielić ze światem swoją twórczością, która przecież odzwierciedla ich emocje i przeżycia, jednak czasem możemy podziwiać działania artystyczne pacjentów w szpitalach czy nawet galeriach sztuki nowoczesnej.

- Arteterapia daje nam przestrzeń do wyrażenia swoich emocji poprzez sztukę - mówiła arteterepeutka Anna Sikorska. Co więcej, nie są to zajęcia skierowane do osób o szczególnych zdolnościach plastycznych. Malowanie, rysowanie, wyklejanie, wydzieranie z kartek papieru to coś, co jak przekonuje terapeutka, może robić każdy, a taki rodzaj pracy twórczej może przynieść wiele korzyści. - Sztuka pozwala nam łatwiej zrozumieć siebie. To, co jest w nas w środku możemy potem zobaczyć też na obrazie - wyjaśniała.

Czym charakteryzuje się sztuka art brut? Jak można wyzwolić negatywną energię dzięki sztukom plastycznym? Więcej na ten temat w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Małgorzata Jakubowska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Anna Sikorska (arteterepeutka, SenseArte)

Data emisji: 6.09.2019

Godzina emisji: 12.12

ac/kul

Czytaj także

Banana-Ink: znajomym tatuuję na ciele banany

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 12:01
- Pojawiam się w miejsach, w których promuje się kulturę tatuażu - mówił Przemysław Sasor z Banana-Ink. - Na moich warsztatach można przez chwilę poczuć się jak prawdziwy tatuator, tyle, że nasze projekty nie powstają na ciele, ale na skórce banana - tłumaczył. 
rozwiń zwiń