Woda na Marsie. A może by tak przywieźć ją tam z Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:20
Wody na Marsie jest pod dostatkiem, ale w postaci lodu. Co by się stało z ciekłą wodą, gdybyśmy chcieli jej używać na tej planecie, więc przywieźlibyśmy ją sobie z Ziemi?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Triff/shutterstock

mars kolonizacja astronauta Shutterstock 1200.jpg
Czy wody na Marsie wystarczy dla ludzi, którzy go zasiedlą?

Wiemy, że woda jest na Marsie, ale nie wstanie ciekłym - tak jak na Ziemi - ale jako lód. Czy dałoby się z niej skorzystać, gdybyśmy jako ludzkość postanowili zasiedlić Czerwoną Planetę? - Nawet gdybyśmy przywieźli na Marsa całe mnóstwo wody z Ziemi i wylali tam ogromny basen, woda natychmiast by wyparowała - mówiła geolog Anna Łosiak. - Na Marsie jest obecnie zdecydowanie za niskie ciśnienie, by można było utrzymać tam zbiorniki wodne. 

Posłuchaj
05:11 _PR4_AAC 2021_04_19-12-44-40.mp3 Co stałoby się z wodą na Masie, gdybyśmy przywieźli ją tam z Ziemi? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Możliwe jest jednak pozyskiwanie wody, jeśli już znajdziemy się na Marsie. - Wystarczy zabrać ze sobą szpadel i wykopać zamarzniętą wodę - żartowała ekspert. - Warto przy tym jednak pamiętać o pojemnikach, w których od razu będzie można ją zamknąć, bo kawałek lodu bardzo szybko zasublimuje, przejdzie w stan pary wodnej - tłumaczyła ekspert. 

Czytaj także:

Na Marsie możemy jednak - przy odrobinie szczęścia - znaleźć także wodę w stanie płynnym. - Może występować przez bardzo krótki czas, w specyficznych momentach i w małych ilościach - mówiła Anna Łosiak. - To byłaby bardziej solanka, czyli sól z wodą. Hipotetycznie woda mogłaby także znajdować się pod powierzchnią Marsa, ale pod warunkiem, że byłaby tam działalność wulkaniczna. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń