Powiedz mi, jakie masz poczucie humoru, a powiem ci, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 19:27
- Humoru tylko do pewnego stopnia można się nauczyć. Samo recytowanie żartu nie wystarczy, by był on zabawny, trzeba to zrobić we właściwy sposób - tłumaczył Stefan Sawicki, psycholog. 
Dobry dowcip - z czego się śmiejemy?
Dobry dowcip - z czego się śmiejemy?Foto: Just dance/shutterstock.com

Jak mówił gość Czwórki, nasze poczucie humoru świadczy o nas. - Mówi się, że istnieje "humor angielski" czy "humor sytuacyjny", ale każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje, dotyczące żartów. To wyznacznik naszego temperamentu, a na podstawie tego, jakie żarty uważamy za zabawne, można nas w pewnym stopniu poznać - podkreślał ekspert.

Z żartów, które opowiadamy i jakie nas śmieszą, można także dowiedzieć się sporo o naszych zdolnościach poznawczych. - Jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy, wyłapuje dość szybko pewne delikatne niuanse z otoczenia i na tej podstawie sprawnie jest w stanie "wydobywać na powierzchnię" coś zabawnego, to z pewnością świadczy o pewnej gibkości intelektualnej i wysokich zdolnościach poznawczych - podkreślał gość Czwórki. 

Na poziom zabawności żartu, który chcemy opowiedzieć, wpływa nie tylko jego treść. Jak tłumaczył ekspert, humoru tylko do pewnego stopnia można się nauczyć. - Samo "recytowanie" dowcipów nie wystarczy, by były one zabawne dla naszego rozmówcy. To także umiejętność wyczucia grupy, w której opowiadamy żart, ale też miejsca i czasu, w którym to robimy. W humorze ważne jest opanowanie pewnej granicy, takiej, gdzie nasz dowcip odrobinkę słuchacza dotknie, ale nie skrzywdzi, nie zaboli i nie zmęczy - wyliczał Stefan Sawicki. 

Posłuchaj
05:26 _PR4_AAC 2022_04_01-12-44-31.mp3 Stefan Sawicki opowiada o poczuciu humoru. Dlaczego niektóre żarty nas śmieszą, a inne nie? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Żart na dziś:
Ilu psychologów potrzeba, by zmienić żarówkę? Tak naprawdę wystarczy tylko jeden, najważniejsze, żeby to żarówka chciała się zmienić. Stefan Sawicki

Dodatkowo liczy się osobowość opowiadającego. - Człowiek, który świetnie potrafi opowiadać dowcipy i fantastycznie rozbawia najbliższych, a jednocześnie ma szereg innych cech, na przykład nie czuje się dobrze w grupie, jeśli zostanie zabrany na wieczorek ze stand-upem, spali każdy żart - podkreślał ekspert.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Gość: Stefan Sawicki (psycholog)

Data emisji: 01.04.2021

Godzina emisji: 12.45

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Maciej Wójcik humor
Czytaj także

Muzyka - jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 17:20
Muzyka dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem życia. Ma wpływ na nasze samopoczucie, ale także na nasze zdrowie.
rozwiń zwiń