Poczucie humoru to potężna... broń

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 14:11
Żart - może rozładować atmosferę, bywa sposobem na ucieczkę od kłótni. Z drugiej strony niefortunnie dobrany, może zniszczyć wieloletnią przyjaźń.
Audio
  • psychologi dr Bartosz Zalewski o poczuciu humoru. Dlaczego to jedna z naszych najważniejszych cech? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Żart, który rozśmieszy rozmówców nie powinien dotyczyć osób trzecich
Żart, który rozśmieszy rozmówców nie powinien dotyczyć osób trzecichFoto: http://pixabay.com/

- Wykorzystanie konwencji społecznej i potem umiejętne przełamanie jej, by stworzyć żart to trudna sztuka - mówi psycholog dr Bartosz Zalewski, podkreśla jednak, że żarty służące do pokazania własnej dominacji nie służą poprawianiu relacji, a wręcz przeciwnie. - To obracanie społecznych wymagań przeciwko danej osobie. A można być dowcipnym nie degradując innnych - tłumaczy gość Czwórki i dodaje, że niezłośliwe poczucie humoru mają ludzie, zrealizowani życiowo.

Ekspert tłumaczył także, co kieruje osobami np. o aparycji odmiennej niż większość społeczeństwa, otyłymi, bardzo wysokimi lub niskimi, którzy w sposób niewybredny żartują sami z siebie.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: dr Bartosz Zalewski (psycholog, psychoterapeuta ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie)

Data audycji: 21.04.2015

Godzina audycji: 20.00

kd/kul

Czytaj także

Żonglerka pomaga akceptować porażki i rozwiązywać problemy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:00
Naukowcy udowodnili, że żonglowanie rozwija koncentrację i wspomaga uwagę, a dzięki temu możemy szybciej się uczyć. Ale to nie koniec jej zalet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapki pomagania. Jak nie dać się wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 11:00
Pomaganie innym daje nam poczucie spełnienia i buduje więzi. Problem zaczyna się wtedy, gdy inni wymagają od nas zbyt wiele lub gdy my sami nadmiernie pomagamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyć po swojemu czy dopasowywać się do otoczenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 17:00
Jak żyć: wtopić się w tłum i dać mu się ponieść czy iść własną drogą? Psychologowie nie dają gotowych recept, ale możemy usłyszeć od nich cenne wskazówki.
rozwiń zwiń