Muzyka - jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 17:20
Muzyka dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem życia. Ma wpływ na nasze samopoczucie, ale także na nasze zdrowie.
Muzyka ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie.
Muzyka ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie.Foto: shutterstock/Antonio Guillem

Muzyka na zdrowie

Jak dowodzą naukowcy z Poznania, pozytywne działanie muzyki nie ogranicza się jedynie do poprawiania nastroju i wzbudzania silnych emocji. - Muzyka ma działanie wielokierunkowe. Przede wszystkim wpływa na układ nerwowy autonomiczny, gdzie rolę uspokajającą pełni układ nerwowy przywspółczulny - tłumaczy Anna Słomiak-Wąsik, autorka pracy o zaletach muzykoterapii w leczeniu chorób serca. - Te układy nerwowe wzajemnie uzupełniają się i mają wpływ na spowolnienie czynności serca, spadek ciśnienia skurczowego, a także rozkurczowego. Tym samym poprawiają parametry zdrowotne u osoby słuchającej muzyki.


Nie tylko muzykoterapia

To mogłoby oznaczać, że muzyka może być narzędziem w walce z chorobami układu krążenia, jednak bezpośrednich schematów nie ma. Znana jest jednak dziedzina nauki, taka jak muzykoterapia, która w ostatnim czasie bardzo szybko się rozwija. - Polega ona na interwencji z wykorzystaniem muzyki, ale w interakcji z pacjentem. To jest coś więcej, niż samo słuchanie muzyki - wyjaśnia rozmówczyni Łukasz Kicińskiego. - Jest również Music Therapy, która polega na odsłuchu muzyki przez pacjenta. Dzięki temu uzyskuje on określone korzyści, z których najczęściej podkreślaną jest obniżenie poziomu lęku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zabiegów operacyjnych, a także u pacjentów onkologicznych.


Muzyka a stres

Jak mówi specjalistka, za przetwarzanie muzyki i reakcję w naszym organizmie odpowiedzialnych jest kilka narządów. Za jej zabarwienie emocjonalne odpowiada ciało migdałowate oraz podwzgórze. - Tam bodźce z zakresu muzyki zostają przekształcone na reakcje nerwowe układu nerwowego. Podwzgórze ma także duży wpływ na układ endokrynny, a publikacje donoszą o bardzo pozytywnym wpływie muzyki na spadek kortyzolu, czyli hormonu stresu - podkreśla Anna Słomiak-Wąsik. - Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Michigan, muzyka także korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy.

Zobacz także:

Obok pozytywnego wpływu dźwięku na nasze zdrowie, wiele publikacji donosi o jego szkodliwości. Nie chodzi tutaj jednak o uszkodzenie mechaniczne błony bębenkowej. - Są już przesłanki, że w podobny sposób może dochodzić do przyśpieszenia tętna, wzrostu ciśnienia tętniczego i reakcji podobnych do tych przeżywanych przy silnym stresie - zauważa ekspertka. - To może się niekorzystnie odbijać na naszym układzie sercowo-naczyniowym.


Posłuchaj
05:29 Czwórka/Stacja Nauka - muzyka i zdrowie 11.03.2022.mp3 O zaletach muzykoterapii w leczeniu chorób serca opowiada Anna Słomiak (Czwórka/Stacja Nauka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Łukasz Kiciński 

Data emisji: 11.03.2022

Godzina emisji: 12.18

aw

Czytaj także

Szklanką przy ścianie - czy lepiej słychać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 16:18
Technika podsłuchiwania za pomocą szklanki jest znana niejednemu z nas. Sprawdzamy, czy rzeczywiście dzięki szklance wyraźniej słychać to, co dzieje się za ścianą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pudło rezonansowe i struny - dlaczego gitara gra?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:20
Nie wystarczy naciągnąć kilku strun na pudło, by wydobyć czysty dźwięk z instrumentu. Chodzi także o to, by wytworzyć rezonans akustyczny. Jak to wygląda w praktyce?
rozwiń zwiń