Patrick Ney: poprzez moje filmy opowiadam światu o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 16:49
Patrick Ney, dziennikarz filmowiec i bloger, to Brytyjczyk, mieszkający na stałe w Polsce. Zakochał się w naszym kraju, i dziś tworzy filmy, by promować Polskę poza jej granicami, głównie w Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Patrick Ney opowiada o swoich doświadczeniach w Polsce i planach (Czat Czwórki)
W październiku 2019 Patrick Ney odebrał Nagrodę BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich.
W październiku 2019 Patrick Ney odebrał Nagrodę BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich.Foto: PAP/Leszek Szymański

Pierwszy raz przyjechał do Polski w 2007 roku i do dziś świetnie pamięta ten moment. - Byłem wtedy we Wrocławiu. Przez pierwsze kilka lat sporo mnie zaskakiwało, powoli odkrywałem waszą historię, kulturę i gościnność - wspominał w rozmowie z Czwórką. - Ale wtedy też dowiedziałem się, jak Polska znikała z map świata i pojawiała się na nich, jak była niszczona i jak się odbudowywała. Jak pokonaliście komunizm - mówił.

Patrick Ney słuchał historii Polaków: osób internowanych w stanie wojennym, matek stojących w tym okresie w kolejkach po żywność, żołnierzy, którzy przeżyli wojnę, czy zwykłych ludzi walczących o każdy dzień. Jak mówił w rozmowie z Czwórką, to było dla niego ogromne przeżycie. - Nagle zorientowałem się, jak mało wiedziałem o historii. Zwłaszcza takiej z perspektywy zwykłych Polaków - mówił rozmówca Czwórki. - Dziś zależy mi, jako dziennikarzowi, na tym, by tę historię przekazywać innym. Zacząłem od opisywania ich na blogu, potem przyszedł czas na filmy.

Za swoje działania został nagrodzony złotym BohaterOnem 2019. Gość Czwórki opowiadał m.in. o spotkaniach z niezwykłymi ludźmi, którzy najbardziej utkwili mu w pamięci. Jak wspomina wizytę w Auschwitz, gdzie kręcił materiał w jednej z cel śmierci? Jak Patrick Ney planuje rozwijać swoją działalność i dalej promować naszą historię poza granicami Polski? Co fascynuje go w naszej przeszłości? Jak o niej opowiada światu? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Weronika Puszkar

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firann

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 15.09

kd


Czytaj także

BohaterOn - włącz historię i wyślij kartkę do powstańców

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 18:40
Już ponad 250 tysięcy kartek wysłano do powstańców w ramach akcji "BohaterOn - włącz historię". 1 sierpnia rusza kolejna odsłona tej kampanii.
rozwiń zwiń