Samozbiory. Wielkie emocje mieszczuchów na polu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:40
Nie tylko susza, czy gwałtowne zjawiska pogodowe, ale także brak pracowników sezonowych może zniweczyć trud plantatorów i sadowników. Dlatego coraz więcej plantacji i sadów otwartych jest dla tych, którzy chcą sami zapełnić owocami swoje koszyki.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: branislavpudar/Shutterstock.com

Posłuchaj
susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
O czym powinniśmy pamiętać w trakcie suszy?

Hasło inicjatyw spod znaku "samozbiorów" brzmi: "Wierzymy, że nic nie musi się zmarnować na polu, bo nie miał kto zebrać owoców, warzyw. Poczuj radość zbierania!". Jak się okazuje - w tym roku takie przedsięwzięcia cieszą się ogromną popularnością. Dla mieszczuchów może to być pomysł na aktywny wypoczynek na łonie natury dla całej rodziny, a zarazem sposób na podreperowanie domowego budżetu. Wypad za miasto zrekompensuje im możliwość zabrania zerwanych owoców czy zebranych warzyw za symboliczną opłatą, w porównaniu do cen na targowiskach czy w marketach. - Praca na plantacji niewiele różni się od treningu na siłowni - przyznają "mieszczuchy" - Dopiero zaczynamy, a poty już płyną - śmieją się. 


09:02 [CZWORKA] Czat Czworki 19 czerwiec 2020 plantacja.mp3 Czym są Samozbiory (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Dla rolnika samozbiory to sposób na to, by choć w części zbyć plony i zrekompensować poczynione nakłady. - Teraz wszystkie ręcę się przydają, bo sami nie dalibyśmy rady - mówi plantatorka truskawek Anieszka Stykowska. - Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwa praca. Trzeba być uważnym, by nie zrywać niedojrzałych truskawek i nie zniszcyć uprawy. Ale jak dotąd nasi goście zachowują się wzorowo - dodaje.

Czytaj także:

Informacje o sadach i plantacjach, które zapraszają do siebie na samozbiory można znależć w internecie na stronie Myzbieramy.pl. Serwis ma służyć kojarzeniu rolników i sadowników z osobami, które zechcą własnoręcznie zbierać warzywa lub owoce na swoje potrzeby w gospodarstwach.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 19.06.2020

Godz. emisji: 15.07