Warszawska Praga. To tutaj bije Serce Miasta

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:20
Do niedawna było to warszawskie "zagłębie klubowe", miejsce znane wśród koncertowych bywalców, teraz ul. 11 listopada na Pradze-Północ stała się centrum pomocy osobom w najróżniejszych kryzysach. 
Audio
  • Jak działa i komu pomaga Fundacja Serce Miasta? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Roman Bodnarchuk/Shutterstock.com

Praga to specyficzna część Warszawy. To właśnie tu obok klubów, które dostarczają rozrywki jest miejsce, które daje nadzieję Karol Grygoruk

Fundacja Serce Miasta na Pragę wprowadziła się na przełomie lutego i marca. Placówka wspomaga osoby w kryzysie bezdomności - zarówno w zakresie bieżących potrzeb, jak i specjalistycznej pomocy. Dzięki temu te osoby mogą stać się w pełni samodzielne. - Planowany był remont, ale wybuchła pandemia i trzeba było reagować na bieżące potrzeby osób bezdomnych. Zaczęliśmy od "wydawek", czyli dystrybucji najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak buty, czy bielizna - wyjaśnia Karol Grygoruk - fotograf zaangażowany w pracę na rzecz Serca Miasta. 

W czasie społecznej izolacji osoby w kryzysie potrzebowały pomocy bardziej niż kiedykolwiek, bo większość instytucji i organizacji, które pomagały im na co dzień, zawiesiła swoją działalność.

W Sercu Miasta osoby potrzebujące spotkają tych, którzy będą dla nich siatką wsparcia Lusia Żagałkowicz

W Sercu Miasta można dostać ciepły posiłek, ubrania, buty, jedzenie, obciąć się i otrzymać pomoc w znalezieniu pracy. W działania na rzecz najbardziej potrzebujących zaangażowało się wielu wolontariuszy. - Są wśród nich dziennikarze, właściciele restauracji, firm. Każdy, kto czuje, że ma kilka godzin, które może poświęcić drugiemu człowiekowi - mówi Lusia Żagałkowicz, czyli "serce" Serca Miasta. - Kiedy ktoś z nas znajdzie się na życiowym zakręcie, może zwrócić się o pomoc do przyjaciół. Wysłuchają, pomogą, użyczą kąta, pożyczą pieniądze. Tu mamy do czynienia z osobami, które są całkowicie samotne. Bez tej siatki wsparcia - dodaje. 

Rozmówczyni Dominiki Klimek podkreśla także, że Serce Miasta nie zamierza sprowadzić swoich działań do wydawania rzeczy i jedzenia. - Zamiast w ten sposób umacniać niewydolny system przeciwdziałania bezdomności, zamierzamy go zmienić - deklaruje.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 12.06.2020

Godz. emisji: 15.07

kul


Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń