Co Polak wie o pieniądzach? "Nasza wiedza ekonomiczna jest niska"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 21:48
Jak pokazują dane, wiedza finansowa Polaków wciąż nie jest imponująca. Choć z podstawowymi pojęciami radzimy sobie dobrze, młodzi ludzie wciąż nie potrafią podać na przykład szczegółów oprocentowania kredytu, niewiele wiedzą też o ubezpieczeniach. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ALPA PROD/Shutterstock.com

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
W co inwestować pieniądze?

Jak przekonywała w Czwórce Katarzyna Iwanoska z bloga "Finanse od kuchni" to, w jaki sposób powinniśmy gromadzić oszczędności zależy od tego, ile ich mamy. - Jeśli te pieniądze to nasza poduszka bezpieczeństwa, to warto umieścić je na stabilnych instrumentach finansowych i na drugim miejscu dopiero zastanawiać się czy na nich zarabiamy, czy nie. Chodzi o to, by nie stracić kapitału - tłumaczyła. - W takim przypadku alternatywą dla lokat bankowych, wciąż bezpieczną, będą kilkuletnie obligacje skarbowe, w pierwszym roku otrzymujemy gwarantowany procent, a w kolejnych - powiększony o inflację. To instrument płynny i łatwo zbywalny. Popularne jest też inwestowanie w szerokie indeksy giełdowe.

Posłuchaj
18:58 2020_07_20-15-07-53_CZWÓRKA_Finanse.mp3 W co warto inwestować pieniądze i dlaczego mądrego inwestowania warto uczyć dzieci od najmłodszych lat? (Czat Czwórki)

oszczędzanie pieniądze skarbonka 1200.jpg
Skutecznie oszczędzanie. "Postaw sobie realne cele"

Jak tłumaczyła, jeśli nasza sytuacja finansowa nie należy do stabilnych, nie warto "pakować się w kredyty konsumpcyjne", bo "przejemy pieniądze, które nie są nasze". - Choć kredyty konsumpcyjne odradzam zawsze, nad hipotecznymi warto się zastanowić, w zależności od sytuacji materialnej - mówi Katarzyna Iwanoska. - Pamiętajmy jednak, że niskie stopy procentowe jednak z reguły okupione są wyższą prowizją, bo bank musi na czymś zarabiać.

Czytaj także: 

Problemy ze świadomością finansową naszych rodaków wynikać mogą częściowo z faktu, że - jak przekonuje psycholog ekonomiczna Agata Trzcińska, pieniądze wciąż stanowią dla nas temat tabu. - Polacy nie rozmawiają o nich nawet z najbliższymi, z dziećmi, rodzicami. Problem zaczyna się już w domu, bo to właśnie tam najmłodsi powinni uczyć się o finansach, jeszcze zanim pójdą do szkoły. Warto z dziećmi rozmawiać w czasie zwyczajnych codziennych czynności finansowych: przelewów, płatności online - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. jak podkreślała, często łączymy pieniądze z emocjami, traktujemy je jako środek do zdobywania władzy i prestiżu, a to nie jest właściwe podejście. - Finanse są po prostu jak młotek. To narzędzie, które powinno nam się przydać, ale by tak się stało - powinniśmy umieć z niego korzystać.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Katarzyna Iwanoska (autorka bloga "Finanse od kuchni"), Agata Trzcińska (psycholog ekonomiczny)

Data emisji: 20.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

#dobrywzór. Zostań "genetycznym bliźniakiem" - uratuj życie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 21:27
Coraz więcej osób dołącza do grona dawców szpiku, dając w ten sposób szansę na nowe życie swoim "bliźniakom genetycznym" - chorym na raka czy przewlekłą anemię. Dawcy mogą nosić tatuaże. Mówią o tym organizatorzy akcji #dobrywzór.
rozwiń zwiń