Czy da się przebić bańki informacyjne, w których żyjemy?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 20:00
Nawet algorytmy mediów społecznościowych pokazują nam te artykuły i komunikaty, z którymi się zgadzamy. Obracamy się wśród ludzi o podobnych poglądach. Jak wyjść z bańki informacyjnej i czy rzeczywiście chcemy to zrobić?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay
tata1200.jpg
Jakie jest współczesne ojcostwo?
Posłuchaj
18:34 _PR4_AAC 2020_06_24-15-09-54.mp3 Dlaczego chcemy żyć w bańkach informacyjnych? (Czat Czwórki)
 
Jesteśmy nieustannie targetowani
Nie można dotrzeć do odbiorców bez ich znajomości. Jesteśmy wrzucani do różnych worków - algorytmy targetują nas na podstawie naszych zainteresowań i zachowań konsumenckich. Na podstawie ruchów w sieci budowana jest dla nas tzw. reklama behawioralna, czyli oparta o nasze indywidualne preferencje. Jedyną metodą na wyłączenie nas w mechanizmu zbierania takich informacji jest ograniczenie naszej aktywności w sieci. To z kolei prowadzi do cyfrowego wykluczenia, na które nie każdy może sobie pozwolić. Ratunkiem wydaje się krytyczne myślenie. Używanie mechanizmów blokujących reklamy i kontrolowanie przepływu treści. 
Żyjemy w bańkach informacyjnych, bo lubimy konfrontować się z ludźmi podobnymi do nas i poglądami zbieżnymi do naszych dr Jakub Kuś
Nie tylko w przypadku reklamy
Jeśli komentujemy zdjęcia polityków określonej partii, wypowiadamy się na grupach i forach reprezentujących pewne poglądy to na tej podstawie jesteśmy klasyfikowani. I choć ustawa o ochronie danych osobowych jasno mówi, że informacje na temat sympatii politycznych mają charakter wrażliwy i podlegają ochronie, to musimy pamiętać, że internet nie ma granic. Serwery znajdujące się poza Unią Europejską nie obowiązują unijne rozporządzenia. - Internet dał nam narzędzia do realizacji schematów myślowych, które istniały od zawsze - mówił dr Jakub Kuś psycholog nowych technologii SPWS. Musimy jednak pamiętać, że tkwienie w takiej bańce ma swoją cenę. 
Większość z nas odpowiada funkcjonowanie w informacyjnej bańce. Chcemy, by algorytmy wyszukiwały dla nas informacje dr Bartłomiej Łódzki
Nasza aktywność zostawia cyfrowe ślady
Nasz profil osobowy pomagają budować takie urządzenia jak żyroskop i geolokalizacja. Za pomocą żyroskopu, który znajduje się w każdym smartfonie to, co wyświetla się na ekranie reaguje na położenie telefonu. Z pozoru niegroźna funkcja w połączeniu z geolokalizacją jest źródłem bardzo cennych informacji. Aplikacje znajdujące się na naszych telefonach dostarczają informacji, gdzie się znajdujemy, w jakim tempie przemieszczamy, jaki prowadzimy styl życia. To sensory, które obok naszej aktywności w internecie budują nasz profil osobowy w sieci. 
bieganie pandemia koronawirus maseczka jogging sport 1200.jpg
Ruch na receptę? Jakim chorobom sprzyja siedzący tryb życia?
- Powinniśmy starać się wychodzić poza schematy, które widzimy. Im dłużej w nich pozostajemy, tym trudniej jest nam się z niej wydostać. Większość z nas życzy sobie, by informacje pozyskiwały za nas algorytmy - dodawał dr Bartłomiej Łódzki, medioznawca z  Instytutu Badań i Analiz Quantum.
Czy da się wyjść z informacyjnych baniek? Czy umiemy rozmawiać, dyskutować i dzielić się poglądami? Czy w ogóle chcemy? 
***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie); dr Jakub Kuś psycholog nowych technologii SPWS, dr Bartłomiej Łódzki, medioznawca Uniwersytet Wrocławski, Instytut Badań i Analiz Quantum

Data emisji: 24.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac


Czytaj także

"Obiady w czasach zarazy". Jak pomagać w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 17:47
Grupa krakowskich studentów i wolontariuszy zebrała się spontanicznie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stworzyli bazę za pośrednictwem której udzielali pomocy potrzebującym w czasie izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woman shaming. Dlaczego kobiety krytykują kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 18:56
Woman shaming to zjawisko polegające na nieustannym ocenianiu kobiet – ich wyglądu, zachowania, sposobu wychowywania. Bywa wyrażana wprost, bywa mniej lub bardziej zawoalowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotopodróż - zdjęcie za opowieść i gościnę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 20:33
Zdjęcie za opowieść i gościnę – z takim pomysłem Agnieszka Pajączkowska wybrała się w podróż po wschodnich terenach Polski. Na aukcji internetowej kupiła 30-letniego volkswagena transportera za niecałe 4 tys. zł i ruszyła w drogę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch na receptę? Jakim chorobom sprzyja siedzący tryb życia?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 18:49
Od kilku lat u podstaw piramidy żywienia jest aktywność fizyczna. Jak podkreślają specjaliści - ruch powinien być dla nas codziennym nawykiem. Dzięki niemu można nie tylko utrzymać prawidłową masę ciała i zachować sprawność, ale też zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworowych.
rozwiń zwiń