#dobrywzór. Zostań "genetycznym bliźniakiem" - uratuj życie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 21:27
Coraz więcej osób dołącza do grona dawców szpiku, dając w ten sposób szansę na nowe życie swoim "bliźniakom genetycznym" - chorym na raka czy przewlekłą anemię. Dawcy mogą nosić tatuaże. Mówią o tym organizatorzy akcji #dobrywzór.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Pexels

rowery Warszawa 1200.jpg
Czy Polska to kraj dla rowerzystów?

Dawca szpiku może mieć tatuaże - fundacja DKMS wraz z siecią salonów tatuaży rozpoczęła akcję edukacyjną #DobryWzór. W Polsce zarejestrowanych jest już ponad milion 700 tysięcy potencjalnych dawców, na świecie to ponad 35 milionów.

Dane na temat potencjalnych dawców trafiają do globalnej bazy. Kiedy ktoś na świecie potrzebuje pomocy, do danej bazy kierowana jest informacja, a jej przedstawiciele kontaktują się z dawcą. 

Posłuchaj
02:50 _PR4_AAC 2020_06_30-15-36-51.mp3 Chcesz zostać dawcą szpiku? Tatuaże to nie przeszkoda (Czat Czwórki)

Nietflix serial laptop 1200.jpg
Czy da się przebić bańki informacyjne, w których żyjemy?

Jednym z dawców dla został fotograf Artur Kowalczyk. Jak mówił, była to dla niego ogromna satysfakcja, a jego genetycznym bliźniakiem okazał się kilkuletni chłopiec z Włoch. Artur nosi tatuaże na rękach, plecach i ramionach. Nie jest to żadną przeszkodą, by zostać dawcą komórek macierzystych. 

Tatuaż nie powoduje karencji i już kilka dni po zrobieniu nowego wzoru na ciele można zostać dawcą. Wszystko dzięki nowoczesnej diagnostyce, dzięki której już po kilku dniach wiemy, czy potencjalny dawca jest zdrowy. Wykorzystuje się do tego badania molekularne oraz testy PCR.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Bartek Cisek (Fundacja DKMS)

Data emisji: 30.06.2020

Godz. emisji: 15.35

ac

Czytaj także

Jak poradzić sobie ze społeczną izolacją?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 23:41
Pandemia sprawiła, że straciliśmy poczucie przewidywalności i kontroli. Zburzyła podstawy naszego poczucia bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:58
Niektórzy mają do nich skłonność bez względu na czasy i okoliczności. Nieufność mają zakodowaną w sposobie myślenia. W sytuacji, której nie jesteśmy w stanie kontrolować, nasza podejrzliwość i skłonność do katastroficznego myślenia wzrastają. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy adoptują donice - to zazieleni stolicę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:36
Puste donice, zapomniane gazony miejskie mają szansę na nowo rozkwitnąć dzięki akcji "Zaadoptuj donicę". Oddolna inicjatywa mieszkańców warszawskiej Pragi rozlała się na całe miasto i sięga jeszcze dalej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje na ROD-os? Polacy ruszyli na działki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 11:14
Niegdyś zapomniane i niechciane, dziś to obiekt marzeń wielu Polaków. W dobie pandemii Polacy masowo ruszyli do ogródków działkowych. Zainteresowanie jest ogromne, ceny także poszybowały w górę.
rozwiń zwiń